8 nietypowych miejsc, gdzie można się zaszczepić

Nie przyszedł człowiek na szczepienie, to szczepionka przyjdzie do niego, czyli poznaj 8 miejsc chętnie odwiedzanych i zamienionych na tymczasowe punkty szczepień. A na liście katedra, tor wyścigowy czy park wodny. 

8 nietypowych miejsc, gdzie można się zaszczepić
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 sierpnia 2021

By przyciągnąć do szczepienia

Na całym świecie niektóre parki rozrywki, muzea, teatry, miejsca i wiele innych nadal są niedostępne po wybuchu pandemii. Miejsca atrakcyjne dla turystów zaoferowały więc pomoc w zwalczaniu koronawirusa, przekształcając się w punkty szczepień. Niektóre zakończyły już akcję masowego szczepienia, niektóre ją kontynuują.

1. 800-letnia katedra w Salisbury w Wielkiej Brytanii

To jedna z kilku brytyjskich katedr, które przekształciły się w centrum szczepień. Ciekawostką jest, że osoby czekające na szczepienie mogą zatopić się w dźwiękach organów. Muzyka rozbrzmiewa w całe katedrze, a to pomaga nieco uspokoić nerwy związane z samym szczepieniem.

Drakula zaprasza na szczepienie przeciwko covid-19Drakula zaprasza na szczepienie przeciwko covid-19Monika Świetlińska

Katedra w Salisbury z najstarszym działającym zegarem w Europie, oryginalną Magna Carta i zniewalającą gotycką architekturą jest jednym z najbardziej spektakularnych i historycznych ośrodków szczepień na świecie.Warto dodać, że podczas pierwszej tury szczepień katedra zorganizowała program muzyczny, który był odtwarzany na jej XIX-wiecznych organach Ojca Willisa z występami Bacha, Haendla i Pachelbela.

- Jesteśmy dumni, że bierzemy udział w programie szczepień ratujących życie, który daje prawdziwą nadzieję w tych trudnych czasach. To miejsce stoi tu od 800 lat, aby oddać chwałę Bogu i służyć miastu i regionowi. Czy może być lepszy sposób na zrobienie tego jak udział w programie szczepień? — powiedział ksiądz Nicholas Papadopulos, dziekan Salisbury

2. Disneyland w Kalifornii 

Disneyland — kalifornijski park rozrywki w Anaheim w hrabstwie Orange w Stanach Zjednoczonych Ameryki stał się ogromnym centrum szczepień po 10 miesiącach od zamknięcia go po wybuchu pandemii. Limit jednego dnia to 3000 szczepień.

Szczepienia przeciw covid-19 w McSzczepienia przeciw covid-19 w Mc'Donald's. Kupon na darmowy posiłek gratisMonika Świetlińska

Pierwsze dni po otwarciu punktu w Disneylandzie były oblegane przez setki aut z osobami chętnymi do przyjęcia preparatu firmy Moderna. Końcem kwietnia park rozrywki, nazywany najszczęśliwszym miejscem na świecie, został otwarty dla turystów, początkowo tylko dla mieszkańców Kalifornii.

Dzień otwarcia rozpoczął się od wciągnięcia na maszt flagi Disneya. Magia, o przywrócenie której prosił dyrektor generalny Bob Chapek, powróciła.

3. Muzeum Castello di Rivoli we Włoszech

Castello di Rivoli Museo d'Arte Contemporanea otworzył swoje galerie przekształcając je w centrum szczepień przeciwko Covid-19 i stając się pierwszym muzeum we Włoszech, które to zrobiło.Instytucja nawiązała współpracę z władzami odpowiedzianymi za zdrowie miasta Rivoli.

Wspólnymi siłami urzędnicy i pracownicy muzeum przekształcili galerię na trzecim piętrze o powierzchni 929 mkw. w ogromny punkt szczepień. Zaszczepieni mogli dodatkowo obejrzeć dzieła sztuki, w tym murale szwajcarskiej artystki współczesnej, Claudii Comte.

Płatne szczepionki od października? Ile będą kosztować?Płatne szczepionki od października? Ile będą kosztować?Monika Świetlińska

- Sztuka zawsze pomagała i leczyła – przecież niektóre z pierwszych muzeów na świecie były szpitalami. Teraz odpłacamy się za przysługę, że tak powiem, i otwieramy galerie Castello di Rivoli w celu przeprowadzenia szczepień. Nawet, gdy nasze wystawy są zamknięte, nasze budynki mogą nadal służyć temu celowi i wypełniać naszą misję: Arte cura – sztuka pomaga – powiedziała dyrektor Castello di Rivoli, Carolyn Christov-Bakargiev.

4. Tor wyścigowy Epsom Downs

Jeden z najsłynniejszych konnych torów wyścigowych na świecie, Epsom Downs w Wielkij Brytanii zamieniło się w centrum szczepień przez 12 godzin na dobę. Było nim 4 długie miesiące. Punkt szczepień w połowie maja został przeniesiony na tor wyścigowy Sandown Park w Esher.

Surrey Heartlands Clinical Commissioning Group zauważył, że tor wyścigowy Epsom Downs odegrał ogromną rolę w dotychczasowym sukcesie programu szczepień, natomiast musi też realizować swoje cele.

Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Narodowy Program Szczepień. Jak działa?Michał Górecki

- Tor wyścigowy Epsom Downs został wybrany przez rząd Wielkiej Brytanii jako jedno z siedmiu miejsc, które będą pełnić centrum superszczepień. Cieszymy się, że operacja NHS (od red. brytyjska służba zdrowia — National Health Service), która to zapewnia, jest w toku — mówił Simon Durrant, dyrektor generalny toru wyścigowego Epsom Downs.

5. Stadiony lig Yankees i Mets

Nowojorskie drużyny baseballowe Mets i Yankees wpadły na pomysł, by przyciągnąć do szczepienia swoich kibiców. Rozdają kibicom darmowy bilet na mecz, jeśli zgodzą się zaszczepić na miejscu preparatem firmy Johnson&Johnson. Być może wybór właśnie tej szczepionki nie jest przypadkowy.

To szczepionka jednodawkowa, a jak przekazało CNN, coraz więcej jest osób rezygnujących z drugiej dawki. 5 mln Amerykanów nie pojawiło się w punktach szczepień po dawkę przypominającą. Uważają oni, że odporność nabyli po pierwszym zastrzyku. Ponadto obawiają się powikłań.

NFZ: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiącychNFZ: Będzie więcej mobilnych zespołów szczepiącychAnna Malinowska

Na stadionie drużyny Mets medycy mogą przyjąć 7000 osób dziennie.

- To jest dokładnie to, czego potrzeba, aby pokonać covid-19 i doprowadzić do powrotu do zdrowia nas wszystkich w Nowym Jorku – powiedział Bill de Blasio, burmistrz Nowego Jorku.

6. Park wodny: Time Capsule Waterpark

Time Capsule to park wodny w Szkocji, w którym znajduje się basen, lodowisko oraz w pełni wyposażona siłownia i strefa dla dzieci. Atrakcja była otwierana i zamykana kilka razy w ciągu roku za sprawą lokalnych ograniczeń w związku z pandemią.

Nikt nie ma prawa żądać od Ciebie dowodów zaszczepieniaNikt nie ma prawa żądać od Ciebie dowodów zaszczepieniaMonika Świetlińska

Park wodny był jednym z 31 nowych miejsc szczepień utworzonych w całym regionie Lanarkshire. Wyobraź sobie potężny park wodny, w którym pracują medycy przy szczepieniu. Widok niecodzienny i może właśnie dlatego przykuł uwagę masy ludzi.

7. Kultowy wenecki autobus wodny

Wenecja znana ze swoich dróg wodnych, gondolek i autobusów wodnych nadała wenecki charakter szczepieniu przeciw covid-19.

Miasto stworzyło centra szczepień na Vaporetto, na niezwykle wytrzymałych publicznych autobusach wodnych lub łodziach, które są tam najwygodniejszym środkiem transportu.

Czy Polska, gdyby wzięła przykład z tych krajów, miałaby szansę na zwiększenie wskaźnika szczepień?

Fot. Salisbury Cathedral

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!