Powrót na studia – zdalnie, hybrydowo, czy stacjonarnie?

Do rozpoczęcia nowego roku akademickiego niewiele ponad miesiąc, tymczasem wielu studentów nie ma oficjalnej informacji, czy zajęcia od października będą odbywały się zdalnie, hybrydowo, czy stacjonarnie. Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa Minister Edukacji i Nauki, który zaapelował do rektorów wyższych uczelni.

Powrót na studia – zdalnie, hybrydowo, czy stacjonarnie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Jakie zajęcia w nowym roku akademickim?

Z apelem do rektorów wyższych uczelni zwrócił się właśnie Minister Edukacji i Nauki. Wnosi on o „niezwłoczne podjęcie działań informacyjnych, które umożliwią studentom i doktorantom przygotowanie się do powrotu na uczelnie”. Jednocześnie przypomniał o uchyleniu rozporządzenia, które ograniczało działalność uczelni. Pisaliśmy o tym w Dzienniku Prawnym tutaj.

Problem w tym, że jeszcze kilka tygodni temu, wielu ekspertów zwracało uwagę na możliwość wystąpienia czwartej fali zachorowań. Brakowało zatem ostatecznej decyzji i postawienia kropki nad „i” w tej kwestii. List ministra edukacji i nauki, zdaje się być ostatecznym potwierdzeniem: studenci wracają na uczelnie.

Rząd uruchamia Akademię Transformacji Energetyczno-KlimatycznejRząd uruchamia Akademię Transformacji Energetyczno-KlimatycznejAnna Malinowska

Powrót studentów na uczelnie

Jak informuje resort odpowiedzialny z naukę „w nowym roku akademickim zajęcia co do zasady będą odbywały się w trybie stacjonarnym”. Pojawiło się jednak zastrzeżenie, że decyzja ta może się zmienić w trakcie trwania roku akademickiego. Wszelkie zmiany dotyczące form kształcenia będą uwzględniały dynamikę zachorowań na COVID-19 oraz decyzje rządu w tym zakresie” – zastrzega MEiN.

Co z legitymacjami studenckimi od października 2021?

Minister zwrócił w piśmie uwagę, że uchylenie wspomnianego rozporządzenia, które czasowo ograniczało działanie uczelni wyższych, sprawia, że do 14.10.2021 roku należy przedłużyć ważność legitymacji studenckich, doktoranckich oraz nauczycieli akademickich. 

Rok akademicki 2021/2022 – czy wróci kształcenie zdalne?

Choć na razie nie zanosi się na zajęcia przez internet, wiele wskazuje na to, że w przypadku ponownego zwiększenia się liczby zakażeń SARS-CoV-2, będzie mogło zostać wprowadzone kształcenie w trybie hybrydowym. Możliwość powrotu do zajęć zdalnych, dopuszczalne jest jedynie „w skrajnym przypadku”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!