Jak wybrać tornister szkolny? Czy są normy dla plecaków?

Wybór tornistra nie jest sprawą łatwą – tym bardziej, że wybór jest ogromny. Pomocna może okazać się niemiecka norma DIN 58124, według której dostępne na rynku towary z tej kategorii ocenia także polski UOKiK. Jak wybrać tornister szkolny? Co na temat jego właściwości mówią normy? 

Jak wybrać tornister szkolny? Czy są normy dla plecaków?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 sierpnia 2021

Wybór tornistra dla dziecka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebadał ostatnio dostępne na polskim rynku tornistry, przyjmując w tym celu za wzorzec normę DIN 58124, która opisuje wymagania dla tego typu artykułów. Jak się okazuje, wybierając plecak szkolny dla dziecka, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, a nie wyłącznie modny wzór, kolorystykę, czy zachęcające do zakupu nadruki. 

Uczniowie zaszczepieni i niezaszczepieni. Nie będzie takiego podziałuUczniowie zaszczepieni i niezaszczepieni. Nie będzie takiego podziałuMonika Świetlińska

Jaki tornister dla dziecka?

UOKiK zwraca uwagę w swoim komunikacie, że najlepszym wyborem jest tornister o sztywnej konstrukcji. Jest on bezpieczniejszy i zdrowszy dla kręgosłupa naszej pociechy, niezależnie od tego, czy danego dnia jest lekki, czy zapełniony książkami i przyborami. Dodatkowo, sztywne tornistry „zachęcają” do prostowania się dziecka, a to pozwala na wykształcenie prawidłowych nawyków jeśli chodzi o postawę. Ponadto tego typu produkty, nie powodują uwierania w plecy, nawet wówczas, gdy nasze dziecko wrzuci książki w nieładzie, nie układając ich odpowiednio. 

Dodatkowym, choć nieobligatoryjnym elementem są pasy biodrowe, pozwalające na lepsze rozłożenie ciężaru i odciążenie kręgosłupa. Zdaniem UOKiK to ważne, szczególnie wówczas, gdy dziecko ma do przebycia długą drogę i jest narażone na długotrwałe noszenie ciężkiego szkolnego ekwipunku.

Jaka waga tornistra jest bezpieczna?

Ta informacja, może być niepokojąca dla części rodziców, którzy spotkali się z sytuacją, w której dziecko musiało iść do szkoły ze zdecydowanie za ciężkim tornistrem. Niestety, tutaj łatwo przekroczyć normy. Zdaniem ekspertów nieszkodliwa masa tornistra z zawartością to maksymalnie 10-15 procent wagi ucznia. To oznacza, że plecak ważący razem z książkami i zeszytami 4-6 kg jest odpowiedni dopiero dla dziecka ważącego 40 kg. Warto więc na bieżąco sprawdzać wagę plecaka – radzi UOKiK – oraz sprawdzać, czy dziecko nie zabiera do szkoły zbędnych wg planu lekcji podręczników. 

Odblaski na plecaku

Jesienią dzień robi się coraz krótszy. Warto więc zwrócić uwagę, czy wybierany przez nas tornister posiada odblaski. Szczególnie jest to ważne, jeśli dziecko idzie do szkoły również przez tereny niezabudowane. Odblaski spełniają swoją funkcję nie tylko o zmroku, ale także w pochmurne czy mgliste dni. „Najlepiej, aby tornister lub plecak miał odblaski z tyłu, z boku i na szelkach. Można je także np. naszyć na ubranie lub nosić na ręce” – radzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!