Biedronka wprowadza oznaczenia „Nutri-Score”. Co to takiego?

W sierpniu sieć sklepów „Biedronka” rozpoczęła znakować niektóre produkty zgodnie z systemem Nutri-Score. Do końca roku liczba produktów z kolorowymi symbolami ma dojść do 60. Czym jest skala „Nutri-Score”?

Biedronka wprowadza oznaczenia „Nutri-Score”. Co to takiego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 25 sierpnia 2021

Czym jest Nutri-Score?

Jak wyjaśnia sieć, Nutri-Score jest „opartą na dowodach naukowych skalą, która ma pomóc klientom w podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych”. Początkowo kolorowe oznaczenia pojawią się niektórych produktach własnych, jednak ich liczba z czasem ma się wydłużać, dochodząc do końca 2021 roku do liczby 60.

Od maja nowe etykiety na oponachOd maja nowe etykiety na oponachMichał Górecki

Nutri-Score w Europie

System nazywany także „pięciokolorową etykietą żywieniową”, jest dość uproszczonym ale czytelnym systemem oceny wartości odżywczej produktów spożywczych. Opracowany został we Francji przez naukowców z Zespołu ds. Badań na Epidemiologią Żywności. Podobne, konkurencyjne oznaczenia opracowywane wg innej metodologii „dziurki od klucza” obowiązują w krajach skandynawskich i na Łotwie. 

System Nutri-Score zalecany jest m.in. w Niemczech, Holandii, Francji oraz Hiszpanii. W kilku krajach, takich jak Austria, Słowenia, Portugalia czy Szwajcaria działają producenci, którzy sami wprowadzili te oznaczenia. Nutri-Score ma też przeciwników np. we Włoszech.

W Polsce Nutri-Score spotkamy m.in. na produktach Danone oraz niektórych produktach własnych różnych sieci. Jak czytamy na stronie www.nutriscore.pl, partnerami kampanii promującej ten system zostały takie firmy jak Auchan, Carrefour, Kaufland, Nestlé, Żabka.

Nutri-Score – co oznaczają litery?

Na pierwszy rzut oka, skala „Nutri-Score” może przypominać… oznaczenia energooszczędności na sprzęcie RTV-AGD. Również mamy do czynienia ze skalą liter od A do E oraz kolorami – od zielonego, przez żółty po czerwony. Oznaczenia te dotyczą jednak jakości odżywczej. Te, oznaczone literą „A”, cechują się najwyższym stopniem, z kolei „E” – najniższym i należy je spożywać rzadziej lub po prostu mniej. 

Jak powstaje Nutri-Score?

Obliczenia oceny w skali Nutri-Score wynikają m.in. z bilansowania składników korzystnych, do których zaliczany jest m.in. błonnik, białko, warzywa, owoce oraz tych, które dla własnego zdrowia powinniśmy ograniczyć, np. kwasy, kwasy tłuszczowe nasycone, czy pochodzący z soli sód. Jak podaje Biedronka „dla przykładu: Smoothie Vital Fresh marchewka, ananas, brzoskwinia, pomarańcza 750 ml posiada klasyfikację B. Krakersy solone Top 175 g — klasyfikację D”.

Firmy, które wprowadzają Nutri-Score, podkreślają, że ocena opiera się zawsze na naukowych dowodach i wynika ze ścisłej metodologii. Nie ma tutaj miejsca na dowolność czy uznaniowość. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!