Ministerstwo o zasadach szczepień w szkołach

Pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień uczniów przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Określono w nim m.in. zadania dla dyrekcji szkół oraz zasad współpracy z punktem szczepień. Wyjaśniono także, czy podczas szczepienia musi obecny być rodzic.

Ministerstwo o zasadach szczepień w szkołach
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Zajęcia i wywiadówki na temat szczepień

Wśród obowiązków i zadań, jakie spoczywają na dyrektorach szkół, znalazła się m.in. organizacja zajęć klas z wychowawcami na temat szczepień. Przewidziane są także informacyjno-edukacyjne spotkania z rodzicami. 

Czy można stracić 500 plus? Oto 7 przypadkówCzy można stracić 500 plus? Oto 7 przypadkówMartyna Kowalska

Logistyka szczepień uczniów

W kolejnym etapie szkoły będą musiały zebrać deklaracje od rodziców bądź prawnych opiekunów na temat udziału dziecka w programie szczepień. Po stronie dyrekcji będzie również współpraca z punktem szczepień. Konieczne będzie zorganizowanie miejsca, w którym będzie możliwe ich prowadzenie. Jak dodaje resort - „w zależności od możliwości lokalowo-organizacyjnych szkoły”. 

Szczepienia uczniów – obowiązki punktów szczepień

Zgodnie z informacjami zawartymi w materiałach MEiN, po stronie punktu szczepień będzie zapewnienie obecności lekarza podczas kwalifikacji. Również do niego będzie należało przygotowanie kadry zespołu zajmującego się szczepieniem, a także utylizacja odpadów medycznych w sytuacji, w której zabiegi będą prowadzone w budynku szkoły. 

Czy rodzic musi być obecny podczas szczepienia ucznia?

Wytyczne pozwalają na zaszczepienie w szkole także rodziców ucznia oraz pracowników szkoły. W przypadku szczepienia dzieci nie będzie obowiązku obecności rodziców lub opiekunów podczas samego zabiegu. 

Bezwzględnie jednak potrzebna będzie zgoda przedstawiciela ustawowego dziecka na przeprowadzenie szczepienia. Brak takiej zgody oznacza, że uczeń nie zostanie zaszczepiony w ramach programu. 

Minister zdrowia apeluje do nauczycieli i rodziców

Materiały informacyjne przekazane szkołom zawierają list od szefa resortu zdrowia, adresowany do dyrekcji, nauczycieli oraz rodziców, w którym podejmuje temat szczepień uczniów między 12. a 15. rokiem życia. Jak zapewnia ministerstwo, zawarto w nim odpowiedzi na wiele, często pojawiających się pytań oraz wątpliwości na temat szczepień przeciw COVID-19. 

Minister zaznacza w nim m.in. kwestie związane z dopuszczeniem szczepionek do stosowania dzieciom powyżej 12. roku życia. W liście zawarto dane związane z przeprowadzonymi badaniami. Podjął również temat ewentualnych działań niepożądanych, które są podobne do tych, jakie pojawiają się u osób po 18. roku życia i starszych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter i obejmują: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączkę, zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów”– napisał minister zdrowia.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!