Uważaj na telefony ws. loterii szczepionkowej

NFZ ostrzega przed telefonami od oszustów podających się za organizatorów Loterii Narodowego Programu Szczepień. Rzekomą nagrodą mają być nierefundowane przez NFZ leki. Niestety, można stracić sporo pieniędzy!

Uważaj na telefony ws. loterii szczepionkowej
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 sierpnia 2021

Oszustwo na loterię szczepionkową

Do Narodowego Funduszu Zdrowia napływają sygnały o próbach oszustw, jakie dokonują osoby podające się za organizatorów loterii dla zaszczepionych. Mechanizm działania przestępców jest prosty. Dzwonią do potencjalnych ofiar z gratulacjami rzekomej wygranej w losowaniu dla uczestników Narodowego Programu Szczepień.

Nagrodą w narracji oszustów są nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia leki. Warunkiem ich odebrania jest… opłacenie kosztów dostawy przesyłki. 

Zwycięzcy loterii szczepionkowej traktowani jak… nobliści!Zwycięzcy loterii szczepionkowej traktowani jak… nobliści!Anna Malinowska

NFZ apeluje ws. oszustwa

Narodowy Fundusz Zdrowia dowiedział się o sprawie dzięki sygnałom przekazywanym przez samych pacjentów. Wiadomo już, że instytucja zgłosiła tę sprawę na policję. „Prawdopodobnie to próba wykorzystania trwającej Loterii Narodowego Programu Szczepień (NPSz) do działań niezgodnych z prawem” – ocenia fundusz w oficjalnym komunikacie w tej sprawie opublikowanym w internecie.

Czy w loterii można wygrać leki?

Warto pamiętać, że w puli nagród Loterii Narodowego Programu Szczepień nie ma żadnych leków ani usług medycznych. Wszystkie nagrody rzeczowe, jakie są do wygrania w losowaniach, zostają dostarczone przez organizatora tj. Totalizator Sportowy na własny koszt. W takim wypadku termin oraz miejsce odbioru wygranej jest ustalany z odbiorcą.

NFZ apeluje, by każdy podobny, podejrzany przypadek wykorzystywania Loterii Narodowego Programu Szczepień do działań niezgodnych z prawem zgłosić do odpowiednich organów ścigania np. na najbliższej komendzie policji. 

Gdzie znaleźć informacje o Narodowym Programie Szczepień?

Wszystkie informacje na temat zasad, regulaminu, nagród oraz zwycięzców Loterii Narodowego Programu Szczepień można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, prowadzonej w domenie rządowej: https://www.gov.pl/web/loteria.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!