Odciski palców od dzieci w szkolnej stołówce? RPD i UODO chcą uchylenia wyroku

Rzecznik Praw Dziecka (RPD) poparł skargę kasacyjną Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jaka została skierowana do NSA. Chodzi o wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który zgodził się na przetwarzanie danych biometrycznych uczniów jednej ze szkół w Gdańsku. Chodzi o wykorzystywanie odciski palców dzieci... w celu wydawania opłaconych wcześniej posiłków!

Odciski palców od dzieci w szkolnej stołówce? RPD i UODO chcą uchylenia wyroku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 sierpnia 2021

Kara za odciski palców dzieci przetwarzane przez szkołę

W lutym 2020 roku Urząd Ochrony Danych Osobowych zdecydował o nałożeniu kary administracyjnej w wysokości 20 tys. złotych na jedną z gdańskich szkół podstawowych. Szkoła przetwarzała dane biometryczne poprzez uruchomienie systemu identyfikacji opartego na odciskach palców przy wejściu do szkolnej stołówki. Weryfikacja miała na celu ustalenie dzieci, które miały opłacone posiłki w szkole. 

UODO stwierdził, że obecnie obowiązujące przepisy w Polsce nie zezwalają na taki rodzaj przetwarzania danych osobowych, mimo pisemnej zgody rodziców bądź opiekunów prawnych. Decyzja regulatora została poparta przez Rzecznika Praw Dziecka. 

Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Anna Malinowska

Kiedy zgoda rodzica to za mało?

Jak napisano w komunikacie UODO, w opisywanej sytuacji udzielona przez rodziców zgoda nie może być uznana za dobrowolną, gdyż jej brak wywoływał negatywne skutki. Dzieci, których rodzice nie udzielili zgody, musiały przepuszczać w kolejce po posiłek pozostałych uczniów”. Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny, który stwierdził, że pisemna zgoda, na mocy art 9 ust 1 lit. A RODO „legalizuje przetwarzanie danych biometrycznych dzieci”.

UODO vs. WSA

Urząd Ochrony Danych Osobowych pozostaje przy swoim stanowisku. 2 marca 2021 roku, urząd złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, na opisany wyrok WSA w Warszawie. 

Rzecznik Praw Dziecka przeciwko zbieraniu odcisków palców od dzieci

Zdanie UODO w sprawie przetwarzania danych osobowych dzieci w formie odcisków palców jest podzielane przez Rzecznika Praw Dziecka. RPD zgłosił właśnie swój udział w postępowaniu kasacyjnym w sprawie wspomnianego wyroku uchylającego decyzję UODO. 

W ocenie RPD przetwarzanie danych biometrycznych dzieci ma szczególny charakter i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem naruszenia praw i wolności podmiotu danych. W jego ocenie wyrok WSA powinien być w całości uchylony i zwrócony do ponownego rozpoznania” – napisano w komunikacie UODO.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!