Kolejne oszustwo na urząd skarbowy. Nowa strategia przestępców

Kilka miesięcy temu oszuści informowali swoje ofiary, że przysługuje im zwrot z podatku. Teraz wmawiają, że muszą zapłacić zaległe zobowiązania względem fiskusa. To już kolejne oszustwo na urząd skarbowy, którego konsekwencje mogą być fatalne dla osób, które uwierzą przestępcom. 

Kolejne oszustwo na urząd skarbowy. Nowa strategia przestępców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 lipca 2021

SMS z zaległym podatkiem

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa ostrzegają przed nowym sposobem oszustów, którzy zaczęli znów podszywać się pod „skarbówkę”, jednak tym razem stosują zupełnie nową strategię. Przypomina ona nieco scenariusz oszustw na „niedopłatę za prąd”.

Jak rozpoznać SMS od oszusta?

SMS od oszustów, którzy podszywają się pod urzędy skarbowe, zazwyczaj zawierają informację o „niewielkiej” zaległości względem fiskusa i są wysyłane z numeru, który na wyświetlaczu odbiorcy w polu nadawcy wyświetla się jako „PODATNIK”. Pamiętajmy, oszuści dysponują technicznymi metodami, które sprawiają, że w tym miejscu może wyświetlić się dowolny numer lub treść, która będzie miała na celu uwiarygodnić przesyłaną wiadomość.

Pamiętajmy, że oszuści często wchodzą z nami w socjotechniczną grę. Aby dodatkowo skłonić odbiorcę SMS-a do reakcji, oszuści grożą, że jeśli nie odbiorca nie zapłaci »podatku«, przekażą sprawę do służb windykacyjnych”. Warto zachować w takich sytuacjach spokój i nie dać się wciągnąć w niebezpieczną korespondencję.

Dostałeś maila ws. zwrotu podatku? Uważaj, zapewne jest fałszywy!Dostałeś maila ws. zwrotu podatku? Uważaj, zapewne jest fałszywy!Anna Malinowska

Niebezpieczne linki w wiadomościach SMS

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega, że w tym przypadku oszustom nie chodzi o wyłudzenie zawartej w treści drobnej kwoty. Wiadomość SMS zawiera bowiem niezwykle niebezpieczny link do strony internetowej. Jego kliknięcie może grozić nawet przejęciem przez przestępców kontroli nad kontem bankowym i skuteczną kradzież zgromadzonych na nim środków.

Otrzymałem podejrzanego SMS-a. Co robić?

Ministerstwo Finansów oraz KAS apelują do osób, które otrzymały podejrzaną wiadomość tekstową, aby zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki policji. Ponadto, jeśli oszuści powołują się na urząd skarbowy lub jakiekolwiek inne służby podległe pod resort finansów, warto zgłosić takie zdarzenie w wiadomości mailowej na adres [email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!