Zaktualizuj programy do odczytu plików pdf – zagrożenie atakiem

Zespół zajmujący się cyberbezpieczeństwem T-Mobile Polska ostrzega — zaktualizuj programy do odczytu plików pdf — Acrobat i Acrobat Reader. Eksperci CERT operatora wykryli zagrożenie atakiem wynikające z tzw. „podatności” w tych popularnych programach do odczytu plików w powszechnym na świcie formacie pdf.

Zaktualizuj programy do odczytu plików pdf – zagrożenie atakiem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 czerwca 2021

Jak może dojść do cyberataku?

Sprawą tzw. „podatności” programów Acrobat i Acrobat Reader zajął się zespół CERT działający w T-Mobile Polska, który wystosował właśnie ostrzeżenie i apel o pilną aktualizację programów. Sprawa wygląda poważnie, bowiem jak ostrzegają eksperci, brak aktualizacji może umożliwić cyberprzestępcom różnego rodzaju złośliwe działania. Wiadomo już, że w przypadku najnowszych wersji wspomnianego programu nie ma już zagrożenia.

Atak hakerów przez pdf?

Jak tłumaczą eksperci T-Mobile Polska „atak następuje po otwarciu stworzonego do tego celu pliku PDF, a jego potencjalne skutki zależą wyłącznie od wyobraźni atakującego”. To oznacza, że powinniśmy zachować szczególną ostrożność, za każdym razem gdy ściągamy „niewinnie wyglądający” dokument pdf, który może być furtką przestępców do naszych danych na komputerze, czy w zasobach sieciowych.

Atak hakerów – konsekwencje


W ocenie specjalistów CERT ofiara takiego ataku może utracić swoje dane lub narazić się na ich zaszyfrowanie, co w wielu przypadkach oznacza, poważne problemy np. w działaniu firm. To także droga do utraty ważnych treści cyfrowych, np. rodzinnego cyfrowego albumu fotograficznego, zbiorów filmowych czy muzycznych. 

Specjaliści zauważają też, że oszuści mogą wykorzystać zasoby komputera do kolejnych ataków, a nawet… przejąć kontrolę nad komputerem. 

Cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąCyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę PolskąAnna Malinowska

Jak zabezpieczyć się przed atakiem?

Producent programów Acrobat i Acrobat Reader udostępnił już wersje programów, które są pozbawione wspomnianych podatności. Rekomendujemy pilną aktualizację oprogramowania. Przypominamy również o zachowaniu szczególnej ostrożności w przypadku plików o nieznanym pochodzeniu. Są one częstym narzędziem wykorzystywanym przez cyberprzestępców” – ostrzegają specjaliści do spraw bezpieczeństwa T-Mobile Polska. 

Jak zaktualizować Acrobat Reader?

Informacje na temat aktualizacji programów, o których mowa znajdują się na stronie producenta: https://helpx.adobe.com/pl/acrobat/kb/install-updates-reader-acrobat.html.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!