Nie tylko emerytura olimpijska. Nagrody dla sportowców regulowane ustawą

Za każdym razem, gdy startują igrzyska, dyżurnym tematem w mediach są tzw. emerytury olimpijskie, które reguluje ustawa o sporcie. Mało kto jednak wie, że ten sam akt prawny przewiduje także inne nagrody dla sportowców za osiągnięcia.

Nie tylko emerytura olimpijska. Nagrody dla sportowców regulowane ustawą
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 lipca 2021

Nagrody dla sportowców w ustawie o sporcie

Ustawa o sporcie z 25 czerwca 2010 roku, to akt prawny, który oprócz organizacyjnych ram dla sportu w Polsce, reguluje wiele kwestii, w tym także nagradzanie sportowców za wybitne osiągnięcia np. na igrzyskach olimpijskich. I choć dla sportowców biorących udział w zmaganiach Tokio 2020 zapewne kluczowy jest sam fakt sięgnięcia po medale, warto pamiętać, że sukcesy są doceniane przez państwo. Jakie rozwiązania w tym obszarze przewiduje wspomniana ustawa o sporcie?

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Anna Malinowska

Nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe 

Kwestie nagród wspomniana ustawa reguluje w rozdziale 6 pt. „Wspieranie sportu przez organy władzy publicznej” w artykule 34. Zgodnie z jego treścią minister odpowiedzialny za obszar sportu może przyznać z części budżetu państwa, którą dysponuje nagrody pieniężne oraz wyróżnienia dla osób fizycznych, które osiągnęły wybitne osiągnięcia sportowe. Może to nastąpić z własnej inicjatywy lub odpowiedniego polskiego związku sportowego. 

Podstawą ustalenia nagrody jest kwota 2.300 zł i może być pomnażana. Maksymalnie taka nagroda może sięgnąć...35-krotności wspomnianej kwoty, a zatem „górna półka” w tym przypadku wynosi 80.500 złotych. Na nagrody z tego artykułu mogą liczyć zarówno seniorzy, młodzieżowcy, jak i juniorzy.

Zgodnie z ustawą taka nagroda może zostać przyznana np. za zdobycie medalu na igrzyskach olimpijskich, a także w trakcie igrzysk paraolimpijskich, igrzysk głuchych, mistrzostw świata lub mistrzostw Europy

Nagrody za ustanowienie rekordu świata 

Z pewnością marzeniem każdego sportowca, szczególnie w lekkiej atletyce jest zobaczenie obok swojego nazwiska skrótu „WR” co oznacza pobicie rekordu świata. Zgodnie z ustawą nagrody za ustanowienie rekordu świata w konkurencjach, które znajdują się w programie igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych. Warunkiem jest zatwierdzenie rekordu przez odpowiednie międzynarodowe federacje. 

Kiedy sportowiec dostaje emeryturę olimpijską

Kwestie związane z przyznaniem i wypłatą emerytury olimpijskiej również są określone we wspomnianej Ustawie o sporcie z 25 czerwca 2010 roku. Każda osoba, która zdobyła przynajmniej jeden medal na: igrzyskach olimpijskich, zawodach „Przyjaźń 84”, igrzyskach paraolimpijskich oraz igrzysk głuchych, przysługuje świadczenie pieniężne, często określane mianem emerytury olimpijskiej. 

Wspomniane zawody „Przyjaźń 1984” były „imprezą zastępczą” wobec letnich IO Los Angeles 1984, które zostały zbojkotowane przez kraje bloku wschodniego (w tym Polskę). Była to odpowiedź na wcześniejszy bojkot wielu krajów świata zachodniego wcześniejszych letnich igrzysk Moskwa 1980. 

Ile wynosi emerytura olimpijska?

Zgodnie z ustawą Świadczenie przysługujące w danym roku budżetowym ustala się na podstawie kwoty bazowej dla członków korpusu służby cywilnej, której wysokość, ustaloną według odrębnych zasad, określa ustawa budżetowa, przy uwzględnieniu mnożnika kwoty bazowej w wysokości 1,4.”. To oznacza, że w br. wynosi ona około 2850 zł na rękę

Od kiedy wypłacana jest emerytura olimpijska?

Warunkiem otrzymywania emerytury olimpijskiej jest ukończenie 40. roku życia, zakończenie kariery we współzawodnictwie organizowanym przez związek sportowy, posiadanie obywatelstwa polskiego, brak prawomocnego wyroku skazującego za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, a także brak kar dyscyplinarnych za stosowanie dopingu w sporcie, przez jednostkową dyskwalifikację na czas dłuższy niż 24 miesiące lub więcej niż raz.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

    O nas

    Rzetelna Grupa

    Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

    Wydawca

    Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
    ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
    00-695 Warszawa
    [email protected]
    NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
    Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
    XII Wydział Gospodarczy KRS
    Kapitał zakładowy: 50.000 zł
    2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.