Jak złożyć wniosek o zmianę oznakowania drogi?

Znaki drogowe i sposób ich umieszczenia w Polsce był „tematem” wielu memów, prześmiewczych materiałów w telewizji a nawet poważnego raportu NIK z 2014 roku. Mało kto jednak wie, że każdy obywatel widzący rażące wady w organizacji ruchu może złożyć wniosek o zmianę oznakowania. Zdarzają się sytuacje, w których błędy drogowców skutkowały skutecznymi odwołaniami od nałożonych mandatów przez drogówkę.

Jak złożyć wniosek o zmianę oznakowania drogi?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 czerwca 2020

Błędy w oznakowaniu dróg

Błędy w oznakowaniu dróg publicznych można podzielić na potrzeby tego artykułu na trzy kategorie. Pierwsza to błędy zabawne, nieskutkujące zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu. Jak dowiedli internauci, nieobce dla polskich drogowców są błędne interpretacje kierunków na drogowskazach, literówki czy… błędy ortograficzne. Swego czasu popularne było żółte oznakowanie objazdu do „Jędzrzejowa” zamiast „Jędrzejowa” powielone na kilku skrzyżowaniach w województwie świętokrzyskim, które mimo krytyki do końca zmian w organizacji ruchu nie zostało zmienione.

Drugim są znaki wprowadzające w błąd lub tak ustawione, że nawet doświadczeni i spostrzegawczy kierowcy mają problem z ich interpretacją. Mogą prowadzić do pomyłek w nawigowaniu do celu (dobrze, że wynaleziono GPS) lub co gorsza mogą zakończyć się mandatem, od którego można się odwołać, jeśli oznakowanie drogi było obarczone błędem.

Trzecią kategorią (na szczęście najrzadszą) są pomyłki, które mogą skutkować wypadkiem drogowym. Może to wynikać ze stanu oznakowania, które zostało zniszczone a co za tym idzie jest nieczytelne lub z nieprzemyślanych decyzji dotyczących lokalizacji znaku drogowego.

Kiedy mogę złożyć wniosek o zmianę oznakowania drogi?

Wniosek o zmianę oznakowania drogi można złożyć zawsze, kiedy dopatrzyliśmy się jakiejkolwiek nieprawidłowości. Od zarządcy trasy będzie zależało, czy weźmie pod uwagę nasze spostrzeżenia, czy jednak uzna, że wszystko jest w porządku. Nie zmienia to faktu, że pole do uznaniowości takich decyzji jest zawężona. W sytuacji, w której znak drogowy został zniszczony, jest nieaktualny lub ustawiony w sprzecznej z prawem lokalizacji, zarządcy zazwyczaj przychylają się do wniosków. W wielu sytuacjach z urzędniczym oporem wygrywa prosta matematyka. Chodzi o niezachowanie wymaganej prawem odległości między oznakowaniem, co może prowadzić do rozkojarzenia kierowcy lub ograniczonej percepcji w odbiorze i interpretacji znaków drogowych. Zgodnie z prawem, na drogach o dopuszczalnej prędkości wyższej niż 90 km/h odległość między znakami musi wynosić minimum 50 metrów. W przypadku odcinków, na których możemy poruszać się od 60 do 90 km/h odstępy te zostały ograniczone do 20 metrów. Na pozostałych trasach np. w terenie zabudowanym, czy na osiedlach przepisowa odległość do 10 metrów. Oczywiście drogowcy mogą umieszczać po kilka znaków na jednym słupku, jednak nie ma mowy o rozstawianiu ich co kilka metrów osobno! Jak się okazuje to częsty błąd na polskich drogach.

Gdzie złożyć wniosek o zmianę oznakowania drogi?

Wniosek o zmianę oznakowania drogi najlepiej złożyć w formie pisemnej, w którym w miarę możliwości dokładnie opiszemy nasze spostrzeżenia lub wątpliwości. Konieczne jest wskazanie lokalizacji drogi w tym jej numeru i pikietażu (kilometrażu). W przypadku dróg lokalnych lub miejskich wystarczy wskazać nazwę ulicy i przybliżyć miejsce, o którym mowa np. „ulica Warszawska, przed skrzyżowaniem z ul. Leśną od strony szkoły, przy kiosku” itp. Kluczowe jest jednak ustalenie zarządcy drogi czyli adresata naszego wniosku.

W przypadku dróg krajowych (oznaczonych czerwonymi tabliczkami z białym numerem trasy_ nasze pismo powinno być zaadresowane do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (np. do oddziału regionalnego GDDKiA). Drogami wojewódzkimi natomiast (żółte tabliczki z czarnym numerem) zarządza zarząd województwa za pośrednictwem zarządu dróg wojewódzkich. Drogi powiatowe znajdują się pod opieką zarządu powiatu, natomiast gminne wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Czy błędne oznakowanie może być podstawą do anulowania mandatu?

Nieprawidłowe oznakowanie drogi może być argumentem jeśli nie przyjmiemy mandatu karnego np. za niezastosowanie się do znaku lub ograniczenia prędkości. Należy jednak pamiętać, że ciężar udowodnienia takiego stanu rzeczy leży po naszej stronie. Zdarzały się sytuacje, w których kierowcy wygrywali sprawy przed sądem, który wziął pod uwagę ich trafne spostrzeżenia.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!