Czy geodeta ma prawo wejść na moją działkę kiedy chce?

Jeżeli pewnego dnia, wracając z pracy lub zakupów zobaczymy geodetę z urządzeniami pomiarowymi, który znajduje się na naszej działce, powinniśmy wiedzieć, że ma do tego ustawowe prawo. Nie ma więc sensu  wpadać w panikę, czy robić awantur. Nie jest to jednak wiedza powszechnie znana, stąd wiele pytań w internecie np. czy geodeta ma prawo wejść na moją działkę kiedy chce?

Czy geodeta ma prawo wejść na moją działkę kiedy chce?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 lutego 2021

Geodeta na prywatnej posesji

Prawo w tym względzie jest jednoznaczne. Art. 13 ust. 1 Ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne  mówi, że „osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo:wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności  związanych z wykonywanymi pracami”.

To oznacza, że jeśli prace geodezyjne wymagają przeprowadzenia pomiarów w terenie, geodeta ma prawo do wejścia na teren prywatnej nieruchomości. Przepisy milczą na temat zgód czy pozwoleń.

Prawa geodety na prywatnej działce

Sam wstęp na teren prywatny to jednak nie wszystko. Geodeta zgodnie z przytoczonym artykułem ma prawo „dokonywania przycinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych” oraz do „nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki”.

Zabytek archeologiczny na własnej działceZabytek archeologiczny na własnej działceMikołaj Frączak

Czy mogę odmówić geodecie wejścia na teren mojej działki?

Zgodnie z przytoczonymi wyżej przepisami, nie ma takiej możliwości, by odmówić geodecie prawa wejścia na teren naszej działki. Trzeba jednak przyznać, że wielu geodetów tak planuje pracę, by odbywała się z poszanowaniem czyjejś własności i nie generowała niepotrzebnych sporów. Jeśli jest taka możliwość, zazwyczaj informują właściciela, że będą prowadzone pomiary i w związku z tym będzie istniała konieczność przebywania na posesji przez określony czas. Pamiętajmy, że jest to jedynie grzecznościowa informacja, a nie pytanie o zgodę!

Tam, gdzie jest to możliwe i uzasadnione, geodeci korzystają z technologii, które pozwalają na pomiar wielu elementów bez przekraczania granicy prywatnej posesji. Są jednak sytuacje, w których muszą oni wykonać swoje obowiązki na terenie konkretnej działki!

Do kiedy rozliczyć PIT-28? Niebawem upływa termin!Do kiedy rozliczyć PIT-28? Niebawem upływa termin! Anna Malinowska

Kara za utrudnianie pracy geodety

Utrudnianie pracy geodety może nas słono kosztować. „Kto wbrew przepisom art. 13 ust. 1 pkt 1 utrudnia lub uniemożliwia osobie wykonującej prace geodezyjne i kartograficzne wejście na grunt lub do obiektu budowlanego i dokonanie niezbędnych czynności związanych z wykonywaną pracą – podlega karze grzywny”. To oznacza, że w takim przypadku, nie istnieją żadne przepisy, które pozwoliłyby nam na niewpuszczenie geodety na teren naszej działki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!