Próbne matury 2021

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o możliwych terminach tzw. próbnych matur. Zainteresowane szkoły mogą przeprowadzić tzw. test diagnostyczny w dniach od 3 do 16 marca br. – poinformowano w komunikacie dyrektora CKE. To właśnie wtedy odbędą się próbne matury 2021.

Próbne matury 2021
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 lutego 2021

Kiedy próbne matury?

Jak wynika z informacji dyrektora CKE zarówno Centralna Komisja Egzaminacyjna jak i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne (OKE) udostępnią materiały niezbędne do przeprowadzenia próbnych matur (nazywanych formalnie testami diagnostycznymi) dla uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości.

Szkoły, które zdecydują się na przeprowadzenie takiego testu, mogą to zrobić w dniach 3-16 marca 2021 jednak zgodnie z opublikowanym przez CKE harmonogramem

Harmonogram próbnych matur

Pełna wersja komunikatu wraz z harmonogramem próbnych matur znajduje się w dokumencie udostępnionym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Starałeś się o zezwolenie o pracę dla cudzoziemca? Zobacz kiedy grozi Ci karaStarałeś się o zezwolenie o pracę dla cudzoziemca? Zobacz kiedy grozi Ci karaMartyna Kowalska

Przykładowo, na pierwszy dzień (środa, 3 marca) zaplanowano testy z języka polskiego (poziom podstawowy), łaciny i kultury antycznej (poziom rozszerzony) oraz języków mniejszości narodowych (poziom podstawowy). Dzień później (czwartek, 4 marca) sprawdzone zostaną umiejętności i wiedza uczniów z matematyki na poziomie podstawowym, historii muzyki (rozszerzony), oraz filozofii (rozszerzony). Na 5 marca zaplanowano natomiast próbne egzaminy z języka angielskiego (podstawowy), a także z historii sztuki i języka kaszubskiego (oba na poziomie rozszerzonym).

Pełna rozpiska do 16 marca znajduje się pod linkiem.

Jakie arkusze na próbnej maturze?

Udostępnione materiały przez komisje egzaminacyjne będą przygotowane zarówno w wersji podstawowej jak i z dostosowaniem do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Materiały wraz z niezbędnymi nagraniami w plikach mp3, danymi do egzaminu z informatyki etc. będą w pierwszej kolejności przekazane dyrekcji szkół poprzez system SIOEO, a także serwisów OKE dedykowanych dyrektorom placówek. Termin przekazania tych materiałów będzie znany pod koniec lutego. Poinformują o tym Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.

Uczniowie, którzy z jakichś powodów nie będą mogli wziąć udziału w testach diagnostycznych, będą mogli skorzystać z materiałów udostępnianych na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ich publikacja będzie zaplanowana na dzień egzaminu z danego przedmiotu o godzinie 9:00 oraz 14:00.

Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia?Czy staż z urzędu pracy daje gwarancję zatrudnienia? Mikołaj Frączak

Czy próbne matury są obowiązkowe?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, przeprowadzenie próbnych matur w formie tzw. testów diagnostycznych jest dobrowolne. Szkoły, które zdecydują się na takie rozwiązanie, powinny przeprowadzić go w warunkach zbliżonych do rzeczywistego egzaminu. CKE zwraca uwagę, na to, że próbne matury muszą być przeprowadzone w zgodzie z obowiązującymi regułami bezpieczeństwa epidemicznego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!