Ważą się losy podatku handlowego. Decyzja 16 marca

Ważą się losy podatku handlowego, który od niedawna obowiązuje w Polsce. Jak ustaliły „Wiadomości Handlowe”, Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok w tej sprawie 16 marca 2021 roku. Nie zmienia to faktu, że pierwsza płatność daniny za styczeń musi być przelana przez firmy do 25 lutego. Co jeśli Trybunał przyzna racje handlowcom, niezgadzającym się na nowy podatek?

Ważą się losy podatku handlowego. Decyzja 16 marca
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lutego 2021

Podatek Handlowy – czy może być wycofany?

Póki co, pewny swoich racji jest polski rząd, który powołujesię na wyrok sądu UE z maja 2019 roku, wg którego taka danina może funkcjonowaćw państwie członkowskim. Nieco odmienne zdanie ma Komisja Europejska, któraodwołała się w tej sprawie i czeka na wyrok TSUE. Rozprawa ruszyła we wrześniuub.r. Na razie nie ma dobrych informacji dla właścicieli sklepów. Jedna zopinii rzecznik generalnej TSUE, która została przedstawiona jesienią, mówi, żenowe obciążenie nie narusza unijnego prawa w zakresie pomocy państwa. Dodajmy,że wyrok nie musi być zbieżny z pojedynczą opinią!

Kiedy wyrok ws. podatku handlowego?

Jak donosi portal „Wiadomości Handlowe”, wszystko będziejasne 16 marca 2021 roku, kiedy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej mawydać ostateczne rozstrzygnięcie. Jest ono ważne nie tylko dla przedsiębiorcówz Polski, ale także na Węgrzech, gdzie rząd również wprowadził podobneobciążenia.

Ruszają szczepienia nauczycieli – kto w pierwszej kolejności?Ruszają szczepienia nauczycieli – kto w pierwszej kolejności? Martyna Kowalska

Podatek  handlowy –czy trzeba płacić do 25 lutego?

To, że trwa postępowanie, nie oznacza, że płatność podatkuobowiązującego od początku 2021 roku została zawieszona. Przedsiębiorcówobjętych podatkiem w dalszym ciągu obowiązuje płatność do 25 lutego. Dopierojeśli wyrok nie będzie po myśli Warszawy, rząd będzie musiał wycofać się zpomysłu i oddać podatnikom wpłacone z tego tytułu pieniądze.

Jakie wpływy z podatku handlowego?

Według założeń polskiego rządu, wpływy z podatku handlowegow 2021 roku wyniosą około 1,5 mld złotych. Ustawa wprowadza dwie stawki podatkuustalone na 0,8% i 1,4%. Pierwszy próg dotyczy przychodów w przedziale 17 mln –170 mln złotych. Drugi zaś, obowiązuje firmy przekraczające 170 mln złotych wskali miesiąca.

Firmy o miesięcznych przychodach niższych niż 17 mln złotychsą całkowicie zwolnione z tego obowiązku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!