fb

Polskie firmy boją się o płynność i dbają o poduszkę finansową

Połowa polskich małych i średnich firm boi się o swoją płynność. Trzy na cztery przedsiębiorstwa, zadbały o to, by na koncie pozostawały środki pieniężne, które będą mogły być użyte w razie problemów – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) oraz firmy faktoringowej NFG.

Polskie firmy boją się o płynność i dbają o poduszkę finansową
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 czerwca 2021

Płynność finansowa firm 2021

W ocenie przepytanych małych i średnich firm, utrzymanie płynności finansowej w czasie pandemii jest potężnym wyzwaniem. Mówi o tym co drugie małe i średnie przedsiębiorstwo. Najwięcej obaw z tego powodu mają mikrofirmy budowlane. Jak wynika z badania „Płatności i finansowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii”, zrealizowane w kwietniu przez IMAS International dla KRD oraz firmy NFG „bezpośrednią konsekwencją kryzysu dla właścicieli rodzimych biznesów są trudności w zachowaniu płynności finansowej i utrzymaniu działalności gospodarczej” – napisano w raporcie podsumowującym sondaż. 

Co jest największym zagrożeniem dla polskich firm?

Aż 48,7% małych i średnich firm wśród największych wyzwań, na najbliższy czas wymienia utrzymanie płynności finansowej. Nieco mniej, bo 45,2% w tym kontekście wymienia pozyskanie nowych kontrahentów, lub utrzymanie stałych zleceń – o czym wspomina 40,5% ankietowanych. 

Co trzecia firma z sektora MŚP uważa, że najpoważniejszym wyzwaniem są terminowe płatności od kontrahentów. Podobny odsetek wskazuje na pozyskanie środków na prowadzenie działalności. 

Ta branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemiiTa branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemiiMichał Górecki

Zatory płatnicze a problemy firm


Jedną z głównych przyczyn utraty płynności finansowej oraz niewypłacalności są zatory płatnicze, które zdołały wymazać z listy przedsiębiorstw nawet świetnie prosperujące firmy. Dodając do tego problemy spowodowane przez pandemię, lockdown i często zmieniające się obostrzenia, otrzymujemy bardzo niebezpieczny miks, który może uderzyć w przedsiębiorstwa szybko i niespodziewanie.

Sposób na zapewnienie płynności finansowej

Jak pokazują badania, w przypadku zabezpieczenia się przed utratą płynności, polskie firmy postępują wbrew powiedzeniu „mądry Polak po szkodzie”. Z wyników sondaży KRD i NFG wynika, że pomimo różnego rodzaju obaw i niesprzyjających sytuacji, aż 75% firm posiada oszczędności, które może wykorzystać w razie pojawienia się problemów. 

Warto jednak wczytać się w szczegóły. Wynika z nich, że 42% przelicza skuteczność zgromadzonej poduszki finansowej na przetrwanie przez okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Co trzecia firma uważa, że jest w stanie na oszczędnościach przeżyć od 3 do 6 miesięcy. Co piąta firma czuje się na tyle bezpieczna, że bazując na rezerwie, mogłaby funkcjonować pół roku i dłużej. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!