Polskie firmy boją się o płynność i dbają o poduszkę finansową

Połowa polskich małych i średnich firm boi się o swoją płynność. Trzy na cztery przedsiębiorstwa, zadbały o to, by na koncie pozostawały środki pieniężne, które będą mogły być użyte w razie problemów – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) oraz firmy faktoringowej NFG.

Polskie firmy boją się o płynność i dbają o poduszkę finansową
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 czerwca 2021

Płynność finansowa firm 2021

W ocenie przepytanych małych i średnich firm, utrzymanie płynności finansowej w czasie pandemii jest potężnym wyzwaniem. Mówi o tym co drugie małe i średnie przedsiębiorstwo. Najwięcej obaw z tego powodu mają mikrofirmy budowlane. Jak wynika z badania „Płatności i finansowanie przedsiębiorstw w czasie pandemii”, zrealizowane w kwietniu przez IMAS International dla KRD oraz firmy NFG „bezpośrednią konsekwencją kryzysu dla właścicieli rodzimych biznesów są trudności w zachowaniu płynności finansowej i utrzymaniu działalności gospodarczej” – napisano w raporcie podsumowującym sondaż. 

Co jest największym zagrożeniem dla polskich firm?

Aż 48,7% małych i średnich firm wśród największych wyzwań, na najbliższy czas wymienia utrzymanie płynności finansowej. Nieco mniej, bo 45,2% w tym kontekście wymienia pozyskanie nowych kontrahentów, lub utrzymanie stałych zleceń – o czym wspomina 40,5% ankietowanych. 

Co trzecia firma z sektora MŚP uważa, że najpoważniejszym wyzwaniem są terminowe płatności od kontrahentów. Podobny odsetek wskazuje na pozyskanie środków na prowadzenie działalności. 

Ta branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemiiTa branża radzi sobie z kryzysem. Produkcja opakowań w pandemiiMichał Górecki

Zatory płatnicze a problemy firm


Jedną z głównych przyczyn utraty płynności finansowej oraz niewypłacalności są zatory płatnicze, które zdołały wymazać z listy przedsiębiorstw nawet świetnie prosperujące firmy. Dodając do tego problemy spowodowane przez pandemię, lockdown i często zmieniające się obostrzenia, otrzymujemy bardzo niebezpieczny miks, który może uderzyć w przedsiębiorstwa szybko i niespodziewanie.

Sposób na zapewnienie płynności finansowej

Jak pokazują badania, w przypadku zabezpieczenia się przed utratą płynności, polskie firmy postępują wbrew powiedzeniu „mądry Polak po szkodzie”. Z wyników sondaży KRD i NFG wynika, że pomimo różnego rodzaju obaw i niesprzyjających sytuacji, aż 75% firm posiada oszczędności, które może wykorzystać w razie pojawienia się problemów. 

Warto jednak wczytać się w szczegóły. Wynika z nich, że 42% przelicza skuteczność zgromadzonej poduszki finansowej na przetrwanie przez okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy. Co trzecia firma uważa, że jest w stanie na oszczędnościach przeżyć od 3 do 6 miesięcy. Co piąta firma czuje się na tyle bezpieczna, że bazując na rezerwie, mogłaby funkcjonować pół roku i dłużej. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!