Narodziny dziecka. Co zrobić, by otrzymać 500+?

Co zrobić, by otrzymać 500+? To pytanie zadaje wiele osób, które oczekuje na narodziny dziecka, lub właśnie zostało szczęśliwymi rodzicami. Niestety mimo wielu formalności, 500+ nie jest przyznawane z automatu, np. na podstawie zgłoszenia urodzenia w USC. Jak zatem otrzymać świadczenie i ile jest czasu na załatwienie tej sprawy?

Narodziny dziecka. Co zrobić, by otrzymać 500+?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 czerwca 2021

500+ ile czasu na zgłoszenie dziecka

Jeżeli zostaliśmy rodzicami, musimy pamiętać o ważnym terminie. Od dnia narodzin mamy trzy miesiące na złożenie wniosku o 500+. Tylko spełnienie tego wymogu zapewni nam możliwość otrzymania świadczenia z wyrównaniem liczonym od dnia urodzenia naszej pociechy.

W przeciwnym razie część świadczenia może przepaść, a szkoda. Dlatego nie warto odkładać tych formalności na później i załatwić je jak najszybciej.

Jak otrzymać 500+?

Tu podstawą jest nasz wniosek. Bez niego odpowiednie organy nie ustalą prawa do świadczenia wychowawczego. 

Dokument ten należy zgłosić do gminnej instytucji, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Zazwyczaj jest to np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. To ważne! Jeżeli np. mieszkamy w Piasecznie, a dziecko przyszło na świat w Warszawie, to musimy pamiętać, że o ile kwestie związane z USC załatwiamy w stolicy, to 500+ już w gminie zamieszkania. 

Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca może mnie zwolnić?Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca może mnie zwolnić?Mikołaj Frączak


Jak wnioskować o 500+

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia 500+ można złożyć online przez portal Empatia, bankowość elektroniczną, a także Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. PUE ZUS). Trzeba przyznać, że internetowa droga ubiegania się o to świadczenie jest dosyć prosta i intuicyjna. Cały proces zajmie nam kilka, maksymalnie kilkanaście minut. 

Wiele osób woli jednak tradycyjną drogę papierową w urzędzie lub przesyłając dokumentację pocztą. W dalszym ciągu jest jeszcze taka możliwość.

Kiedy dowiem się o przyznaniu 500+

Przyznanie świadczenia 500+ nie wiąże się z koniecznością wydania decyzji administracyjnej. To oznacza, że informacja o przyznaniu 500+ najszybciej trafi na nasz adres mailowy jaki podamy we wniosku. Jeśli go nie wpisaliśmy, stosowną informację można odebrać osobiście w urzędzie. 

Czy nieodebranie informacji o przyznaniu 500+ zablokuje pieniądze?

Nie. Nieodebranie informacji z urzędu o przyznaniu świadczenia 500+ nie wstrzymuje przelewu pieniędzy z tego tytułu. Warto jednak, dla „porządku w papierach” umówić się z obsługującym nas urzędnikiem na konkretny termin odbioru dokumentu. Jeśli korzystamy z maila, problem ten praktycznie dla nas nie istnieje. 

Jak otrzymam 500+? 

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - przyznane świadczenie wychowawcze zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez wnioskodawcę lub gotówką — w innsposób wypłaty przewidziany w danej gminie”.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!