Co zrobić by w dalszym ciągu otrzymywać 500 plus?

Rząd przemeblował nieco kalendarz programu 500+. W 2021 roku okres świadczeniowy rozpoczął się według nowych zasad 1 czerwca. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy z popularnego programu. Czy istnieje ryzyko przerwania comiesięcznych wpłat świadczenia wychowawczego? 

Co zrobić by w dalszym ciągu otrzymywać 500 plus?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 czerwca 2021

Czy mogę stracić ciągłość wypłat z 500 plus?

Jest ryzyko, że nawet jeśli posiadamy dzieci i dotychczas otrzymywaliśmy co miesiąc świadczenie 500+, ciągłość przelewów z popularnego programu zostanie przerwana. Jak to możliwe? Takie niebezpieczeństwo ciąży nad osobami, które do końca kwietnia nie złożyły dotąd wniosku na nowy okres świadczeniowy, który inaczej niż w latach ubiegłych rozpoczął się w Dzień Dziecka, czyli 1 czerwca 2021 roku. Jednak nie wszystko jest jeszcze stracone!

– W tym roku, w przeciwieństwie do roku poprzedniego, by dalej otrzymywać świadczenie, konieczne jest złożenie wniosku. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego, konieczne było złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy do końca kwietnia br. – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do tej pory drogą internetową przesłano ponad 3,38 mln wniosków. Łącznie, liczba wniosków na nowy okres świadczeniowy wyniosła przeszło 3,94 mln. 

Jak dostać kredyt studencki?Jak dostać kredyt studencki?Anna Malinowska

Zapomniałam złożyć wniosek o 500+ co teraz?

Mimo że nowy okres świadczeniowy już się rozpoczął, jest jeszcze szansa dla osób, które nie wypełniły wniosku, na wypłatę 500+ z wyrównaniem za czerwiec 2021. Stanie się tak wówczas, gdy formalności dokonamy do końca czerwca. Jeśli i ten termin przegapimy, pieniądze za ten miesiąc nieodwracalnie przepadną. Warto więc złożyć gotowy wniosek np. poprzez bankowość elektroniczną. 

– „Wnioski wciąż można składać, szczególnie zachęcam do korzystania z drogi elektronicznej – za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. To bardzo proste, szybkie i bezpieczne rozwiązanie” - powiedziała minister.

Jakie zmiany w programie 500+?

Zasadniczą zmianą, jaka pojawiła się w 2021 roku w programie 500+ jest wspomniany nowy okres, na jaki przysługuje prawo do świadczenia Rodzina 500+. Zgodnie z nowymi przepisami, aktualnie trwa on od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 roku. 

Program 500 plus w liczbach

Program świadczeń wychowawczych Rodzina 500+ ruszył w kwietniu 2016 roku. W ciągu niewiele ponad pięciu lat w jego ramach do rodzin trafiło już 148 mln złotych. Obecnie rządowe wsparcie dotyczy 6,6 mln dzieci – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!