Sprzedaż części samochodowych pod lupą fiskusa

Fiskus dokładnie przyjrzy się działalnościom polegającym na handlu częściami samochodowymi przez internet – poinformowano na stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi o kontrole tych podmiotów, które nie zgłosiły prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, oraz nie prowadzą ewidencji sprzedaży, bądź zaniżają swoje obroty.

Sprzedaż części samochodowych pod lupą fiskusa
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 maja 2021

Handel częściami samochodowymi. Będą kontrole?

Osoby, które sprzedają przez internet części samochodowe, mogą spodziewać się kontroli ze strony skarbówki. Krajowa Administracja Skarbowa zapowiedziała bowiem sprawdzenie tych podatników, którzy prowadzą handel mimo faktu, że nie zgłosili do opodatkowania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. 

Problem będą mieli sprzedawcy, którzy nie realizują obowiązku ewidencji przeprowadzonych transakcji oraz ci, którzy zaniżają osiągane przez siebie obroty. 

Kiedy kontrole sprzedawców części samochodowych?

Wiadomo już, że kontrole prowadzone przez urzędy skarbowe, którymi będą objęci internetowi sprzedawcy części samochodowych, będą prowadzone na terenie całego kraju. Rozpoczęcie akcji planowane jest na czerwiec 2021 roku. Działania zaplanowano na wiele miesięcy. Ich zakończenie przewidywane jest na październik 2021 roku. 

Skala oszustw podatkowych w handlu częściami samochodowymi

Krajowa Administracja Skarbowa w ten sposób chce powiedzieć „nie” oszustwom podatkowym, które mają związek z handlem częściami motoryzacyjnymi. Jak zaznaczono w komunikacie, głównie chodzi o używane elementy i podzespoły, które są sprzedawane za pośrednictwem internetowych platform sprzedażowych

Nowe zasady postępowania karno-skarbowego od 1 maja 2021Nowe zasady postępowania karno-skarbowego od 1 maja 2021Martyna Kowalska



Handel częściami samochodowymi a straty państwa

Jak zaznaczyła w komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa, proceder nieopodatkowanego handlu częściami samochodowymi naraża budżet państwa na poważne straty. Skarbówka zwraca także uwagę na zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz ludzkiego zdrowia. 

Nieopodatkowana sprzedaż części pochodzących z demontażu samochodów, wykonywanego bez wymaganej rejestracji i pozwoleń, jest także przejawem nieuczciwej konkurencji” – zaznaczono w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!