Coraz rzadziej emeryturę przynosi listonosz

Oczekiwanie na dzwonek do drzwi i odbieranie emerytury w progu mieszkania od listonosza. Taki obrazek przechodzi powoli do historii. Coraz więcej świadczeniobiorców ZUS decyduje się na pobieranie ich bezpośrednio na własny rachunek bankowy. Ilu emerytów i rencistów korzysta obecnie z tego rozwiązania? 

Coraz rzadziej emeryturę przynosi listonosz
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 maja 2021

Emerytury na konto bankowe

Trzech na czterech klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje świadczenia emerytalno-rentowe na swój rachunek bankowy – wynika ze statystyk przedstawionych przez ZUS. Zarówno sam zakład, jak również Komenda Główna Policji przekonują, że to najbezpieczniejsza forma przyjmowania świadczeń.

Wielu świadczeniobiorców, głównie starszych wciąż chce, aby emeryturę bądź rentę przynosił im do domu listonosz. Często wynika to z przyzwyczajenia lub ograniczonej mobilności seniora. Ten jednak sposób powoli przechodzi do historii, wynika ze statystyk. 

Emerytura od listonosza?

ZUS zauważa stałą już tendencję wzrostu łącznej sumy świadczeń, które przelewane są na konta emerytów i rencistów. O ile jeszcze w 2005 roku stanowiły one nieco ponad 40% wszystkich świadczeń, o tyle trzy lata później po raz pierwszy osiągnięty został poziom 50 procent. Teraz, odsetek świadczeń kierowanych na konta bankowe przebił kolejną barierę – 75%. 

Ze statystyk ZUS wynika, że na bezgotówkowe pobieranie świadczeń najczęściej decydują się mieszkańcy północnej oraz północno-zachodniej części kraju. 

E-wizyta w ZUS także w języku migowymE-wizyta w ZUS także w języku migowymAnna MalinowskaZUS i WHO rekomendują przelewy bankowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń” – powiedziała cytowana w komunikacie ZUS, prezes tej instytucji prof. Gertruda Uścińska.

Głos w tej sprawie zabrała także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która zaleca obrót bezgotówkowy, szczególnie w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa. Odejście od gotówki tam, gdzie jest to możliwe, minimalizuje ryzyko transmisji wirusów oraz bakterii.

Renta na konto a bezpieczeństwo

Przejście na bezgotówkowe pobieranie świadczeń, ogranicza także pole manewru przestępcom trudniącym się oszustwami metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.

Nie nosząc gotówki przy sobie, a płacąc w sklepie kartą zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie” – mówi rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.

Policyjne statystyki dowodzą, że liczba starszych osób, które każdego roku tracą swoje oszczędności, jest liczona w tysiącach. W ten sposób w ręce przestępców w ciągu roku trafiają miliony złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!