1,4 mln Polaków dostaje wynagrodzenia pod stołem

Około 15% osób pracujących w sektorze prywatnym, czyli w przybliżeniu 1,4 mln osób dostaje część wynagrodzenia „pod stołem”, wynika z opublikowanego w maju 2021 roku raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W całej gospodarce odsetek ten wynosi około 12 procent. Najczęściej, zjawisko to dotyczy mikrofirm.

1,4 mln Polaków dostaje wynagrodzenia pod stołem
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 maja 2021

Jakie firmy najczęściej płacą „pod stołem”?

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego nawet co trzecia osoba zatrudniona w mikrofirmach może otrzymywać część wynagrodzenia nieformalną drogą. Zjawisko to jest jednak zdecydowanie mniejsze w firmach zatrudniających 10 i więcej osób. W małych i średnich przedsiębiorstwach skala płacenia pod stołem jest oceniana na około 11 procent.

„Jeszcze większa dysproporcja między mikro i większymi firmami dotyczy tego, jaka część łącznych wynagrodzeń jest wypłacana pod stołem. W firmach zatrudniających do 9 osób jest to 27%, podczas gdy w firmach zatrudniających 10 i więcej osób – 4 procent” – napisano w raporcie PIE.

Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021Gdzie najczęściej stoją z radarem? Raport Yanosika 2021Mikołaj Frączak

Dlaczego mikrofirmy częściej płacą pod stołem?

W ocenie specjalistów większa częstotliwość wypłacania wynagrodzenia nieformalną drogą w mikrofirmach wynika m.in. z relacji między pracownikiem a pracodawcą i bardziej bezpośrednich relacji między szefem a podwładnym. Drugim czynnikiem są koszty pracy i sposób na oszczędności  np. na składkach. Pamiętajmy, że w mikrofirmach udział wynagrodzeń w kosztach działalności jest znacznie większy, niż w większych przedsiębiorstwach.

Ile pieniędzy wypłacanych jest „pod stołem”?

Polski Instytut Ekonomiczny szacuje w swoim raporcie, że aż 6% z około 600 mld złotych, jakie stanowiły sumę dochodów ze stosunku pracy w Polsce w 2018 roku to części wypłat przekazywanych podwładnym nieformalną drogą. To oznacza, że pod stołem przechodzi około 34 mld złotych, co stanowi 1,6 procent polskiego PKB.

Zakładając, że średnia płaca w Polsce w 2018 roku wynosiła 4.585 złotych, to po doliczeniu części pensji wypłacanych „poza paskiem” należałoby ją podnieść o 240 złotych.

Zdaniem ekonomistów, zjawisko to dotyczy głównie osób najmniej zarabiających, osiągających miesięczne wynagrodzenie w okolicach płacy minimalnej. Często dotyczy najsłabiej wykwalifikowanych osób o stosunkowo niewielkim doświadczeniu. Potwierdzają to wyniki badań ankietowych.

Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Nowe funkcje na PUE ZUS – maj 2021Mikołaj Frączak

Ile traci państwo na wypłatach „pod stołem”?

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego szacują, że ubytek w finansach publicznych, jaki powstaje w wyniku procederu płacenia pod stołem, wyniósł tylko w 2018 roku 17,4 mld złotych. To ponad ośmiokrotnie więcej niż koszt budowy Stadionu Narodowego w Warszawie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!