Rząd chce wydłużyć terminy na zarejestrowanie pojazdu

Wydłużenie terminów na zarejestrowanie pojazdu z 30 do 60 dni, ale tylko do czasu ustania pandemii, przewiduje rządowy projekt nowelizacji tzw. ustawy „covidowej”. Wiele osób zwraca uwagę, że zachowanie obecnie obowiązujących terminów sprawia bardzo wiele trudności zarówno po stronie właścicieli pojazdów, jak i samych wydziałów komunikacji.

Rząd chce wydłużyć terminy na zarejestrowanie pojazdu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 maja 2021

Wydłużenie czasu na zarejestrowanie pojazdu

Rozwiązanie, o którym mowa, znalazło się w druku 1145, który 7 maja br. trafił do sejmu. Można zapoznać się z jego zapisami tutaj. Nad jego treścią pracował resort rozwoju, a propozycję zaakceptował rząd na jednym z ostatnich posiedzeń. Wśród przepisów dotykających różnych dziedzin życia i działalności gospodarczej, znalazły się również rozwiązania dedykowane osobom, które są zobowiązane zarejestrować nabyty pojazd w ciągu 30 dni, a także zgłosić jego nabycie lub zbycie. Jeśli przepisy te przejdą przez parlament bez zmian, do zakończenia stanu pandemii, termin ten będzie dwukrotnie dłuższy.

Padł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemcówPadł rekord liczby ubezpieczonych cudzoziemcówMikołaj Frączak

Wydłużenie czasu obsługi interesantów a terminy ustawowe

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu do proponowanych zmian w prawie — „przesłanką do wydłużenia omawianych terminów jest przedłużający się stan epidemii, który może wpływać na wydłużenie czasu obsługi interesantów w organach rejestrujących pojazdy. Może również utrudniać właścicielom pojazdów terminowe dopełnienie ustawowych obowiązków” – napisano w druku 1145.

Autorzy podkreślają, że trzeba pamiętać o sankcjach, jakie grożą obywatelom za niedochowanie  terminów wynikających z ustawy.  Ich wydłużenie do 60 dni ma pozytywnie wpłynąć na rozłożenie w czasie realizacji obowiązków nałożonych na posiadaczy pojazdów oraz zmniejszenie obciążenia organów rejestrujących w okresie zagrożenia COVID-19. Zdaniem autorów zmian, wprowadzenie takiego rozwiązania nie wpłynie znacząco na aktualność danych o pojazdach, jakie są gromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Nowe niebezpieczne oszustwo. Przestępcy podszywają się pod NBPNowe niebezpieczne oszustwo. Przestępcy podszywają się pod NBPMichał Górecki

Terminy na rejestrację auta

Przypomnijmy. Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono obowiązek zgłoszenia kupna, sprzedaży i rejestracji używanego auta sprowadzonego z terytorium UE w ciągu 30 dni.

Koronawirus, który uderzył w nasz kraj w marcu, wymusił na rządzących pewne odstępstwa. Od 31 marca do 31 grudnia 2020 wprowadzono w związku z pandemią dłuższy termin na dopełnienie tych formalności wynoszący 180 dni.

W związku z brakiem przepisów, które przedłużałyby to rozwiązanie. Od 1 stycznia 2021 roku, ponownie obowiązuje krótki, 30-dniowy okres na spełnienie wymienionych formalności. Zdaniem właścicieli pojazdów oraz samych urzędników, taki stan rzeczy powoduje wiele trudności, zarówno po stronie interesantów jak również wydziałów komunikacji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Terminy

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!