Prognozy plonów ozimin 2021. Zima nie przyniosła większych strat

Uprawy ozime w 2021 roku przezimowały podobnie jak w ub.r. bez strat – informuje Główny Urząd Statystyczny, który opiera się na wynikach badań przeprowadzonych przez swoich rzeczoznawców wojewódzkich w lutym i marcu. Temperatury spadające poniżej -20 st. C nie zagroziły oziminom, wynika z badań. Trudniej jest jednak oszacować ewentualne straty w przypadku roślin jarych, jakie mogła spowodować zimna wiosna.

Prognozy plonów ozimin 2021. Zima nie przyniosła większych strat
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 maja 2021

Jakie będą plony ozimin 2021?

Badania monolitowe i polowe przeprowadzone przez rzeczoznawców wskazują, że polskie rolnictwo nie może mówić o stratach ozimin. W ocenie ekspertów warunki agrometeorologiczne sprzyjały w tym roku zimującym roślinom. Pojawiały się wprawdzie głosy, o niekorzystnym wpływie spadków temperatur zanotowanych w styczniu i lutym, kiedy termometry wskazywały lokalnie przy gruncie poniżej -20 st. Celsjusza, jednak nie zauważono zagrożeń dla ozimin. Jako „niewielką” określa się łączną powierzchnię upraw ozimych, które muszą być przeznaczone do zaorania – informuje GUS.

Z ocen przeprowadzonych jeszcze w listopadzie przez rzeczoznawców pracujących w terenie wynika, że pod zbiory 2021 zasiano przeszło 4,4 mln ha zbóż ozimych. Oznacza to, że poziom ten jest podobny do lat ubiegłych.

Najwięcej zasiano pszenicy ozimej – 2 mln hektarów. Drugie miejsce zajmuje pszenżyto ozime – 1,1 mln ha. Na kolejnej pozycji uplasowało się żyto – 0,9 mln ha.

Kiedy poprawka matury 2021?Kiedy poprawka matury 2021?Mikołaj Frączak

Prognozy plonów 2021

Stan upraw pod koniec okresu zimowego można określić jako zadowalający. Rośliny uprawne znajdowały się w dobrej kondycji. Jako prawidłowe określono uwilgotnienie wierzchniej warstwy gleby zaraz na początku okresu wegetacyjnego. To oznacza, że potrzeby wodne roślin były dobrze zabezpieczone.

Wznowienie wegetacji ozimin na większej części powierzchni kraju zauważono pod koniec marca. Pogoda sprzyjała zaplanowanym pracom polowym.

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejChcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejMichał Górecki

Rośliny jare a przymrozki

Na pełne rozeznanie co do sytuacji w przypadku roślin jarych trzeba będzie jeszcze poczekać. Siew owsa ruszył dopiero w pierwszej połowie kwietnia. Podobnie było w przypadku pszenicy jarej, jęczmienia jarego, buraków cukrowych oraz sadzenia ziemniaków. Rolników zaniepokoiły warunki agrometeorologiczne na początku kwietnia, kiedy zimne noce wpływały na zahamowanie wschodów zbóż. Zauważono także spowolnienie wegetacji zbóż ozimych, rzepaku, trwałych użytków zielonych. Szczególnie niesprzyjające były przymrozki, które wpływały na obniżenie skuteczności zwalczania chwastów zaplanowanego na wiosnę.

Jak informuje GUS, na ostateczną ocenę strat zimowych i wiosennych, a także ocenę stanu zasiewów należy poczekać co najmniej do drugiej połowy maja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!