Gdzie są najwyższe, a gdzie najniższe zarobki w Polsce?

Ponad 2 tys. złotych wynosi różnica między pierwszą a ostatnią pozycją w zestawieniu średnich wynagrodzeń w polskich regionach – wynika z najnowszego raportu GUS „Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2020 roku”. Gdzie zanotowano najwyższe, a gdzie najniższe zarobki w Polsce? Sprawdziliśmy.

Gdzie są najwyższe, a gdzie najniższe zarobki w Polsce?
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 maja 2021

Gdzie w Polsce są najwyższe zarobki?

Najwyższe średnie wynagrodzenia w Polsce są w aglomeracji warszawskiej oraz województwie dolnośląskim. Najmniej zarabiają mieszkańcy woj. warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego wynika z najnowszego raportu GUS.

Zarobki regionalne opierają się na podziale według regionów statystycznych (NUTS2016), czyli odpowiadają podziałowi na 16 województw, przy czym Mazowsze jest tutaj podzielone na region warszawski stołeczny (odpowiadający granicom aglomeracji warszawskiej) oraz resztę województwa jako osobny region statystyczny. Zatem dane w tym opracowaniu pochodzą z 17 jednostek statystycznych.

I tak w Warszawie i okolicach, średnie wynagrodzenie brutto w 2020 roku wyniosło 6.839,72 PLN brutto. Na zarobkowej mapie Polski pozytywnie wyróżnia się także Dolny Śląsk, gdzie średnia miesięczna pensja brutto w ubiegłym roku wyniosła 5.712,08 PLN – informuje GUS.

Osoby powyżej 45 lat szczególnie narażone na wyłudzenie danych osobowychOsoby powyżej 45 lat szczególnie narażone na wyłudzenie danych osobowychAnna Malinowska

Gdzie zarabia się powyżej średniej krajowej?

Powyżej średniej krajowej wynoszącej w 2020 roku 5.167,47 PLN brutto znalazło się jeszcze sześć regionów statystycznych (w kolejności od najwyższych odczytów): województwo pomorskie 5.585,24 PLN, małopolskie 5.577,41 PLN, śląskie 5.509,09 PLN, mazowieckie bez Warszawy 5.219,79 PLN, łódzkie 5.209,46 PLN i zachodniopomorskie 5.200,50 PLN.

Odmówiono pomocy Twojej firmie? MŚP chce, byś mógł się odwołaćOdmówiono pomocy Twojej firmie? MŚP chce, byś mógł się odwołaćMartyna Kowalska

Gdzie w Polsce są najniższe zarobki?

Tradycyjnie, najgorzej zarabia się w obszarze tzw. ściany wschodniej. Problem ten dotyczy szczególnie województw o słabym udziale przemysłu oraz usług, oraz skupionych głównie na rolnictwie.

Według statystyk GUS, najniższe zarobki osiągnęli mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło w ub.r. 4.763,06 PLN brutto. Symbolicznie wyższy wynik (zaledwie o 6 zł) odnotowano w woj. podkarpackim, gdzie średnia pensja wyniosła 4.769,69 PLN.  Dużo poniżej średniej zarabia się także w woj. świętokrzyskim – 4.861,76 PLN oraz w graniczącym z Niemcami woj. lubuskim 4.876,10 PLN brutto. Granicy 5 tys. złotych w tym zestawieniu nie przekroczył także region kujawsko-pomorski – 4.933,89 PLN oraz lubelski 4948,09 PLN.

Najbliżej średniej są z kolei województwa: podlaskie — 5.004,18 PLN, wielkopolskie – 5.055,92 oraz opolskie 5.130,23 PLN brutto, które niemal pokrywa się uśrednionym wynikiem dla całego kraju.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Praca

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!