Ministerstwo Finansów chce uregulować crowdfunding
W resorcie finansów powstaje ustawa, która ma regulować funkcjonowanie platform crowdfundingowych (platform finansowania społecznościowego). Jak tłumaczy ministerstwo, konieczne jest dostosowanie prawa w tym zakresie do przepisów unijnych. Jak zapowiada MF, ma być prościej, szybciej i na jednolitych zasadach w całej Unii Europejskiej.
- Martyna Kowalska
- /
- 6 maja 2021
Jakie przepisy regulują crowdfunding?
Jak zauważa resort finansów, w Polsce nie ma obecnie przepisów, które wprost regulują działalność crowdfundingową. W przypadku crowdfundingu inwestycyjnego można jedynie mówić o zasadach przyjętych w ustawie o ofercie publicznej.
KNF a crowdfunding
Rozporządzenie unijne 2020/1503 ustanawia jednolite w całej wspólnocie warunki prowadzenia crowdfundingu inwestycyjnego.
Zgodnie z przygotowywanym polskim projektem ustawy, właściwym organem do nadzoru nad tego typu rozwiązaniami ma być Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), czyli ta sama instytucja, która reguluje działalność banków, giełd czy innych instytucji finansowych. Prawo przewiduje, że KNF będzie wydawała zezwolenia na prowadzenie tego typu platform oraz przeprowadzała kontrolę w podmiotach, które zajmują się taką działalnością.
PESEL dla cudzoziemców do celów podatkowychMichał Górecki
Kary dla nieuczciwego crowdfundingu
Nowe przepisy mają wprowadzić również różnego rodzaju sankcje – zarówno administracyjne, jak i karne dla podmiotów, które nie będą przestrzegały wprowadzonych przepisów. Mowa m.in. o podawaniu wprowadzających w błąd informacji emisyjnych.
Uproszczenia w działalności crowdfundingowej
Autorzy projektu ustawy przewidzieli także pewne uproszczenia. Dotyczyć one będą wymogów informacyjnych dla emitentów papierów wartościowych.
Jak informuje MF „Projekt zawiera również propozycję dwuletniego (obowiązującego do 9 listopada 2023 r.) okresu dojścia do maksymalnego progu oferty, czyli 5 milionów euro, jaką pojedynczy podmiot będzie mógł przeprowadzić za pośrednictwem platformy crowdfundingowej. Na początku ma to być kwota 2,5 mln euro. Po tym okresie do 5 milionów euro zostałby również podniesiony próg kwoty wpływów z tytułu emisji papierów wartościowych, który zwalniałby z obowiązku sporządzenia prospektu” napisano w komunikacie.
Te oferty publiczne, przy których zakłada się wpływy między 2,5 a 5 mln euro w myśl tej koncepcji zostaną od 10.11.2023 roku objęte obligatoryjnym sporządzeniem memorandum informacyjnego bądź arkusza kluczowych informacji inwestycyjnych, jeśli oferty powadzone będą z udziałem firmy inwestycyjnej.
Prognozy plonów ozimin 2021. Zima nie przyniosła większych stratMikołaj Frączak
Kiedy wejdą w życie przepisy o crowdfundingu?
Podobnie jak wspomniane rozporządzenie unijne 2020/1503, opracowywana przez MF ustawa ma obowiązywać od 10 listopada br. Cały proces legislacyjny nad ustawą można obserwować tutaj. W tym samym miejscu będzie możliwość wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących nowych przepisów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.