Wyszukiwarka odpadów – pomoc w segregowaniu śmieci

Kraków jest kolejnym miastem, który wprowadził ułatwienie dla mieszkańców, którzy mają problem z odpowiednim segregowaniem niektórych odpadów. Internetowe narzędzie zostało przygotowane przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO). Dzięki niemu dowiemy się co zrobić, z potłuczoną szklanką, popsutym telewizorem, ziemią z doniczki lub maseczką. 

Wyszukiwarka odpadów – pomoc w segregowaniu śmieci
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 września 2021

Jak segregować odpady

W naszym kraju, na całym obszarze obowiązuje zasada segregacji śmieci do pięciu pojemników. Problem w tym, że czasami trudno jednoznaczenie określić, do którego pojemnika powinien trafić odpad. Coraz więcej miast oraz organizacji decyduje się na tworzenie różnego rodzaju aplikacji, czy informacyjnych stron internetowych. MPO w Krakowie, wprowadziło właśnie bardzo wygodne rozwiązanie – wyszukiwarkę odpadów. 

Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup?Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup?Martyna Kowalska


Problemy z segregacją odpadów

Jak zauważono na stronie Miasta Krakowa, powszechnie wiadomo, że do niebieskiego pojemnika powinna trafić makulatura. To prawda. Jednak nie każdy rodzaj papieru może znaleźć się w takim pojemniku. Na przykład zużyte ręczniki papierowe, powinny trafić do kontenera na odpady komunalne. Zabrudzone ręczniki nie nadają się po prostu do recyclingu, a ponadto, mogą zanieczyścić całą frakcję odpadów.

Podobnie jest w przypadku papierowych kubków. Wiele z nich, określanych jako produkty ekologiczne, zawierają takie surowce jak np. folia. Choćby z tego powodu, nie powinny być wyrzucane do kontenera z napisem „Papier”. 

Wyszukiwarka odpadów

Aby ułatwić mieszkańcom segregację odpadów, krakowskie MPO stworzyło specjalną wyszukiwarkę, dostępną tutaj, która działa w bardzo prosty, intuicyjny sposób. W odpowiednim miejscu wpisujemy rodzaj odpadu i otrzymujemy odpowiedź, gdzie powinien trafić. I tak, wpisując np. ziemię z doniczek, dowiadujemy się, że w niewielkich ilościach możemy ją wyrzucić do pojemnika czarnego lub szarego. 

Co ciekawe, stłuczona szklanka powinna trafić… także do pojemnika na odpady zmieszane ze względu na temperaturę topnienia zastosowanego rodzaju szkła. Do pojemnika „Szkło” mogą za to trafić słoiki lub butelki. 

Baza odpadów stale uzupełniana

MPO w Krakowie informuje, że obecnie baza zawiera kilka tysięcy odpadów. Każdego dnia trafiają do niej kolejne pozycje. W razie braku odpowiedzi na pytanie, służby zachęcają do kontaktu mailowego. Dzięki temu baza będzie mogła być uzupełniania o kolejne problematyczne odpady. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!