Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup?
Jesteś właścicielem zabytkowego domu, lub po prostu domu z historycznym klimatem? Lubisz ekologiczne rozwiązania? A może jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań w architekturze? Jest wiele powodów dla których warto zastanowić się nad zakupem okien drewnianych.
- Martyna Kowalska
- /
- 3 lipca 2019
Okna plastikowe coraz popularniejsze
W ciągu ostatnich dwóch, trzech dekad, okna plastikowe osiągnęły ogromny sukces rynkowy zastępując okna drewniane. Rzeczywiście, coraz lepsza technologia produkcji, wytrzymałość materiałów i design okien z PCV zdobywają kolejne rzesze zwolenników oraz użytkowników. Trudno się temu dziwić. Producenci dwoją się i troją by przekonać klientów do swoich coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań. Mimo tego nie brakuje miłośników tradycyjnych produktów przemysłu budowlanego i wykończeniowego.
Sprawdź także: Jak kupić ziemię rolną po zmianach?
Czasem zakup okien drewnianych jest jedyną możliwą opcją. Tak jest w sytuacji wielu obiektów zabytkowych, nad którymi pieczę sprawuje konserwator i nie dopuszcza innego rozwiązania w przypadku konieczności solidnego remontu. Często wybór drewnianej stolarki okiennej wynika z zaleceń architektów lub po prostu z gustu czy preferencji inwestora.
Czy okna drewniane są eko?
Można spotkać się z opinią, że drewniana stolarka okienna wiąże się z koniecznością wycinki dużych połaci lasu, przez co można zakwestionować ekologiczność takiego rozwiązania. Można jednak podejść do sprawy zupełnie inaczej. Wyobraźmy sobie potężną fabrykę, która nie generuje zanieczyszczeń. Co więcej, przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla w atmosferze i co ważne nie szpeci krajobrazu kominami czy industrialną infrastrukturą. Do tego produkuje w stu procentach naturalny surowiec. Taką właśnie fabryką jest las.
Rosnące w nim drzewa wiążą olbrzymie ilości dwutlenku węgla, a tym samym przyczyniają się do redukcji efektu cieplarnianego. Warto przy tym pamiętać, że tylko młode, znajdujące się w procesie wzrostu drzewa będą efektywne wiązać CO2 budując w procesie fotosyntezy z wody i dwutlenku węgla własne tkanki. Dlatego, jak zapewniają leśnicy, tak ważna jest wycinka dorosłych już drzew, które zakończyły proces wzrostu i zastąpienie ich młodymi. Co więcej, wymiana drzewostanu pozwala na zachowanie lasu w dobrej kondycji, gdyż drzewa młode są bardziej odporne na wszelkiego rodzaju choroby i działanie szkodników.
Sprawdź także: Jak kupować mieszkanie na licytacji komorniczej?
Jaka jest trwałość okien drewnianych?
Przeglądając fora użytkowników lub rozmawiając ze znajomymi z pewnością natrafimy na różne opinie dotyczące producentów okien. Wśród nich, jak wszędzie, nie brakuje informacji o firmach, których ofertę powinniśmy omijać szerokim łukiem. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku wielu producentów stosujących zaawansowaną technologię produkcji możemy liczyć na pewne rozwiązania.
Pozytywną cechą drewnianej stolarki okiennej jest stabilna konstrukcja. Ramy okien drewnianych produkowane z warstwowo klejonego drewna są bardzo stabilne i nie rozszerzają się pod wpływem nagrzewania ich powierzchni przez słońce.
Zalety okien drewnianych
Pamiętajmy, że ciemne powierzchnie okien potrafią rozgrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni Celsjusza, co dzięki stabilności drewnianej konstrukcji nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na ich funkcjonowanie. Jest jednak jeden warunek – dobrze wyregulowane okucia! Tylko wtedy będą one bezproblemowo otwierać się, przesuwać czy uchylać w każdych warunkach atmosferycznych zarówno w siarczyste mrozy jak i upalne letnie popołudnia. Warto o tym porozmawiać ze specjalistą już na etapie zakupu, czy bardziej montażu. Po zamontowaniu stolarki należy to dokładnie sprawdzić. Każdy błąd lub niedociągnięcie może skutkować niezadowoleniem, dlatego warto wyeliminować go już na wstępie. Z resztą, akurat na ten aspekt powinniśmy zwrócić uwagę także w przypadku wyboru okien z PCV czy aluminium.
Sprawdź także: Jak kupić dobry rower dla dziecka?
Okna drewniane sprawdzają się także w obiektach wysokich, gdzie z powodzeniem zdają egzamin z wytrzymałości na działające na nie siły związane z dwoma zjawiskami – parciem i ssaniem wiatrów. Nie zmienia to faktu, że w tym zakresie sporo do powiedzenia mają także producenci okien z PCV, którzy w porównaniu ze wczesnymi technologiami sprzed lat dokonali ogromnego skoku w zakresie wytrzymałości swojego asortymentu.
Okna drewniane – malować czy nie?
Kolejną cechą, która wyróżnia okna drewniane jest możliwość malowania ich powierzchni. Ile osób – tyle opinii – jest ona przedstawiana zarówno jako ich wada jak i zaleta. Rzeczywiście nie jest to dobra informacja dla inwestorów, których przeraża konieczność lakierowania okien w przyszłości. Patrząc jednak z drugiej strony, otwiera to możliwość odnowienia i wyeliminowania wszelkich uszkodzeń mechanicznych czy powstałych na skutek działania czynników atmosferycznych. Co więcej osoby, które lubią zmiany ucieszy fakt, że za jakiś czas mogą zmienić kolor przy okazji modyfikacji aranżacji domu czy mieszkania.
Kształty i kolory okien drewnianych
Drewniana stolarka okienna towarzyszy architekturze od wielu wieków, jednak w ostatnich latach sporo zmieniło się w technologii produkcji. Dzięki nowoczesnym, sterowanym komputerowo maszynom można produkować okna właściwie w dowolnym kształcie czy wymiarze. Jeżeli dołożymy do tego wspomnianą przed chwilą możliwość lakierowania powierzchni w dowolnym kolorze jaki daje współczesna technologia produkcji farb, uzyskamy produkt, który będziemy mogli zastosować w niemalże każdym obiekcie. W ostatnich latach, dość często okna drewniane montowane są również w wysokich, nowoczesnych budynkach, gdzie obłożone od zewnątrz aluminiową okładziną doskonale wpisują się w fasadę budynku, zachowując przy tym ciepły charakter wnętrz tych obiektów.
Czy okna drewniane są bezpieczniejsze od plastikowych?
Drewno, jak powszechnie wiadomo, jest materiałem palnym. Warto jednak pamiętać, że także niezwykle stabilnym w ekstremalnie wysokich temperaturach – a to daje użytkownikom i ratownikom dodatkowy czas. Podczas pożaru rama okienna nie odkształci się szybko, a dzięki temu nie wypadnie znajdujące się w niej przeszklenie. Jak wiadomo z fizyki, pozbawiony dopływu świeżego tlenu pożar nie będzie mógł się szybko rozwijać, Może również samoistnie zagasnąć wpływając na minimalizację szkód.
Recycling okien drewnianych
Nic nie może wiecznie trwać. Okna również. Obecnie bardzo mocno zwraca się uwagę na możliwość recyclingu produktów po okresie ich użytkowania. Jak łatwo się domyślić, drewniane ramy mogą być poddane skutecznemu i ekologicznemu recyclingowi, dzięki czemu nie pozostaną wątpliwą „pamiątką” dla kolejnych pokoleń.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.