Jak kupować na licytacji komorniczej?

Na licytacji komorniczej można kupić samochody, komputery, sprzęt gospodarstwa domowego, a nawet mieszkania. Zobacz, co musisz zrobić żeby kupować na licytacji komorniczej

Jak kupować na licytacji komorniczej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 czerwca 2019

Gdy komornik chce odzyskać pieniądze dla wierzyciela, może zablokować konto bankowe dłużnika albo też potrącać odpowiednią kwotę z jego pensji. Nie zawsze jednak jest to możliwe i musi dojść do zajęcia rzeczy należących do dłużnika.

Gdy komornik zajmie ruchomości dłużnika albo też jego całe mieszkanie (nieruchomość), będzie musiał je spieniężyć by zaspokoić roszczenia wierzyciela. Są one sprzedawane na licytacjach. Pieniądze, które zostaną uzyskane z takiej sprzedaży trafiają do wierzyciela.

Zobacz też: Ile komornik może zabrać w 2019 roku?

Licytacje komornicze – kiedy się odbywają?

Komornik ma obowiązek poinformować publicznie o licytacji komorniczej. Stosowny komunikat umieszcza się w budynku sądu, do którego przynależy dany komornik, a także na stronie Krajowej Rady Komorniczej: licytacje.komornik.pl. Jest to oficjalny serwis z wszystkimi licytacjami komorniczymi. W obwieszczeniu komornika znajdziemy informację, kiedy odbywa się licytacja, w jakimi miejscu, a także co podlega sprzedaży. Oprócz tego podawane są ceny wywoławcze dla każdego z przedmiotów. Bardzo często w obwieszczeniu zawarta jest też informacja gdzie można obejrzeć daną rzecz lub mieszkanie przed licytacją. Wszystko dlatego, że po licytacji raczej nie będzie można składać roszczeń co do stanu rzeczy kupionej w ten sposób.

Pierwsza licytacja zaczyna się od 75% ceny wywoławczej. Jeśli nikt nie będzie zainteresowany taką ceną, może być przeprowadzona druga licytacja. Wtedy rozpoczyna się ona od 50% ceny oszacowania.

Sprawdź także: Zajęcie komornicze — czy komornik uprzedza o wizycie w domu?

Kto szacuje wartość sprzętów do licytacji komorniczej?

Szacowanie wartości sprzętów to co do zasady obowiązek komornika. Czasami jednak powołuje biegłego. Licytacja jest otwarta i publiczna. Są jednak pewne ograniczenia dotyczące kupujących. Na licytacji nie mogą kupować niczego dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo.

Jak przystąpić do licytacji komorniczej?

Zanim przystąpimy do licytacji komorniczej, w większości przypadków będziemy musieli wpłacić wadium. Jest to jedna dziesiąta sumy oszacowania. Trzeba ją przekazać najpóźniej na dzień przed licytacją. Wadium nie jest wpłacane jeśli wartość wszystkich ruchomości nie przekracza 5 tys. złotych. Jeśli nie wygrasz licytacji, kwota będzie ci zwrócona niezwłocznie.

Kiedy płacimy za przedmiot z licytacji komorniczej?

Przedmiot staje się własnością tego, kto podczas licytacji da najwyższą cenę. Jeśli przedmiot kosztuje mniej niż 500 zł, trzeba zapłacić za niego od razu. Jeśli kosztuje więcej, to płaci się przynajmniej 20% ceny, a resztę trzeba wpłacić na rachunek bankowy komornika najpóźniej następnego dnia do godz. 18.00.

Zobacz też: Dostałeś pismo od komornika. Zobacz, co robić?

Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?

Na licytacji można kupić też nieruchomość. W tym wypadku nieruchomość wycenia biegły sądowy. Cena wywoławcza to 75% wartości (przy pierwszej licytacji) i 2/3 przy drugiej. Informacja o licytacji nieruchomości musi się znaleźć na tablicy ogłoszeń sądu, a także w lokalu gminnym, lokalnym dzienniku i na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Taka informacja musi widnieć w tych miejscach przynajmniej na dwa tygodnie przed licytacją.

Żeby przystąpić do takiej licytacji, trzeba wpłacić 10% wadium. Można ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu będzie brał udział w licytacji takiej nieruchomości. Pełnomocnictwo musi być jednak udzielone w formie aktu notarialnego. Licytacja odbywa się w sądzie w formie publicznej. Licytacja jest ustna. Właścicielem nieruchomości staje się ten kto zaoferował najwyższą cenę, a także zapłacił resztę ceny. Po przejściu na nowego właściciela, wygasają wszelkie hipoteki na nieruchomości oprócz takich, które wymienił komornik podczas licytacji. Oznacza to, że nowy właściciel nie musi spłacać kredytów zaciągniętych przez dłużnika.

Na licytacji komorniczej można trafić na ciekawe rzeczy w atrakcyjnej cenie. Często jednak ich stan znacznie odbiega od zwyczajowo przyjętego więc zanim kupimy coś na licytacji komorniczej, warto bardzo dokładnie przyjrzeć się danej rzeczy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!