Zalegasz z opłatami za mieszkanie? Możesz je odpracować

Bytomska spółka, która zarządza tamtejszymi mieszkaniami proponuje odpracowanie długu. Sprawa dotyczy nawet 12 tysięcy mieszkańców. Podobne inicjatywy organizuje również wiele innych gmin

Zalegasz z opłatami za mieszkanie? Możesz je odpracować
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 czerwca 2019

Bytom jest jednym z tych miast, które umożliwia odpracowanie zadłużenia w opłatach za mieszkanie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, tylko w zeszłym roku spółka rozpatrzyła aż 107 wniosków o odpracowanie. Dzięki temu „odzyskano” już 700 tys. zł.

"Są osoby, rodziny, które tak zapętliły się w zadłużeniach wobec różnych instytucji, że same nie potrafią już sobie pomóc. My staramy się im pokazać, że są różne formy spłaty zadłużenia czynszowego. Jedną z nich jest właśnie odpracowanie długu" — powiedziała dyrektor Bytomskich Mieszkań Grażyna Bujnicka-Moździerz, którą cytuje PAP.

Sprawdź także: Nadchodzi fala kradzieży ogrodowych. Co grozi za zrywanie owoców z cudzego ogrodu?

Spółka Bytomskie Mieszkania rusza właśnie z akcją informacyjną, która ma zachęcić jeszcze więcej osób zadłużonych do odpracowywania zaległości płatniczych.  

"Poprzez ulotki, listy, plakaty i bezpośrednie rozmowy z zadłużonymi chcemy informować czy też uświadamiać, że nawet będąc w trudnej sytuacji materialnej i życiowej jest szansa na oddłużenie. Większość ludzi nawet nie wie o takich możliwościach, a wiele osób sądzi, że dług odpracowuje się np. sprzątając tylko ulice. Będziemy obalać stereotypowe myślenie" — dodała dyrektor.

Jak odpracować dług mieszkaniowy?

Odpracowanie długu nie jest trudne. Wystarczy zgłosić się do Punktu Obsługi Mieszkańca i złożyć deklarację odpracowania zadłużenia. Jakie prace się wykonuje? Zwykle są to prace porządkowe. Trzeba posprzątać teren miejski, posadzić kwiaty albo uporządkować tereny zielone. Co istotne elastyczne są godziny pracy. Stawka za godzinę ustalona jest na 13,70 zł. Osoby pracujące nie będą jednak otrzymywały wynagrodzenia. Zmniejszy się jednak im zaległość czynszowa.

Jak przekonuje przedstawicielka Bytomskich Mieszkań zadania są zawsze dopasowywanie do umiejętności konkretnego dłużnika.

Sprawdź także: Pożyczka dla emeryta — uważaj na pułapki

O możliwość odpracowania długu może się ubiegać każda pełnoletnia osoba korzystająca z lokalu mieszkalnego. Najbardziej oporni w płaceniu będą wpisywani do Krajowego Rejestru Długów. Bytomskie Mieszkania stosowną umowę z KRD podpisały w maju tego roku.

Podobne inicjatywy prowadzi wiele spółek gminnych w kraju zarządzających lokalami komunalnymi.

Co zrobić, żeby odpracować dług mieszkaniowy?

Jednym z pierwszych w Warszawie był Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wawer. Odpracowywanie długu mieszkaniowego jest tu możliwe od 2012 roku. Co ważne odpracować można wyłącznie zaległości. Oznacza to, że bieżące należności muszą być regulowane w terminie. Inną formą pomocy jest rozłożenie zaległości na raty. Regulamin wawerskiego ZGN zakłada ponadto, że nie można zwiększać zadłużenia odpracowując zaległość. Odpracowywanie długu odbywa się pod nadzorem osób wskazanych przez ZGN.

W Gorzowie można odpracować dług, jeśli zaległość sięga pół roku. Na życzenie dłużnika, może on być skierowany do pracy z dala od swojego miejsca zamieszkania. Wszystko po to by nie być narażonym na piętnowanie ze strony otoczenia.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!