Rower na komunię. Jak wybrać najlepszy?
Rower jest wciąż jednym z najpopularniejszych prezentów komunijnych. Jak kupić rower? Oto kilka porad.

- Iga Gradzka
- /
- 29 kwietnia 2019
Rower to niemal tradycyjny już prezent z okazji Pierwszej Komunii. Dziecko w wieku 8-9 lat jest już gotowe na to, aby przesiąść się na duży rower, który pozwala na organizowanie naprawdę długich wycieczek. Sprzyja temu też wiosenna pogoda. Z drugiej strony rower to niemały wydatek, dlatego warto podejść do tego z głową.
Rower najlepiej kupić w sklepie wyspecjalizowanym w tego typu sprzęcie. Rowery pochodzące z marketów najczęściej są słabej jakości, co w przypadku małego dziecka i jednoczesnego przeznaczenia, stanowi niebezpieczne połączenie. Sklepy specjalistyczne umożliwiają dobranie najbardziej właściwego sprzętu do konkretnych potrzeb.
Koszt roweru
Bardzo istotną kwestią jest koszt roweru. Nie jest to wydatek mały, ponieważ ceny zaczynają się w granicach 1000 złotych. Dobrym pomysłem jest zakupienie go jako prezent składkowy. Ważne są oczekiwania dziecka. W tym wieku z pewnością ma już własne preferencje.
Do wyboru są rowery górskie oraz miejskie. Rower górski ma więcej możliwości technicznych i z pewnością sprawdzi się w plenerze. Jednak na dojeżdżanie do szkoły i spokojne wycieczki wystarczy rower miejski. Zwłaszcza dla dziewczynki może on wyglądać naprawdę bardzo estetycznie. Pamiętać trzeba, że jest to prezent, a więc powinien cieszyć. Dlatego warto jest dobrać wygląd roweru do gustu dziecka. Dziewczynka może chcieć taki w pastelowych kolorach, natomiast chłopcy preferują zazwyczaj mocniejsze kolory i modny wygląd.
Rozmiar roweru
Rower komunijny mieści się w kategorii Junior, dlatego do wyboru są modele o średnicy kół 20, 24 i 26". Oczywiście wielkość dobiera się do wzrostu dziecka. Roweru nie kupuje się na zapas. Źle dobrany rozmiar sprawi, że dziecku po prostu będzie niewygodnie na nim jeździć i szybko się zniechęci. Rowerzysta powinien móc siedzieć na nim w pozycji wyprostowanej, ewentualnie tylko delikatnie pochylonej i bez problemu móc sięgnąć do pedałów całą stopą.
Dla dziecka o wzroście mniejszym niż 115-120 centymetrów najlepszym wyborem jest wielkość kół 20 cali. W przypadku chłopca lub dziewczynki mierzącego 120-150 centymetrów wzrostu idealnym wyborem jest 24 cali. Większe dzieci mogą już jeździć na rowerze 26 cali. Z rozmiarem kół łączy się także rozmiar ramy, która powinna być do niego dostosowana.
Przed zakupem roweru należy zwrócić uwagę na jego wagę. Niektóre, chociaż pozornie mniejsze, ważą tyle samo, co sprzęt dla dorosłych. To zdecydowanie niekorzystne. Dziecku nie tylko będzie trudno na nim jechać, ale także są one bardziej uciążliwe w przechowywaniu, czy nawet zapakowaniu do samochodu albo do komunikacji miejskiej.
Wyposażenie dodatkowe roweru
Rower komunijny może mieć różnego typu wyposażenie dodatkowe. Wśród niego wymienić można przerzutki, przede wszystkim tylne. Nauka ich obsługi pomoże w przyszłości. Rowery miejskie mogą mieć przerzutki wewnętrzne. Nie jest to tanie, ale z pewnością niezawodne.
Dobrym wyborem są błotniki w rowerze górskim, które chronią ubrania dziecka. Małym elementem, ale bardzo przydatnym, jest nóżka do oparcia roweru. Dzięki niej dziecko z pewnością dłużej nacieszy się dobrym stanem swojego pojazdu.
Niewielkim, ale przydającym się w wielu sytuacjach dodatkiem jest koszyk do przechowywania podręcznych przedmiotów na przykład w drodze do szkoły.
Kupowanie roweru przez internet
Możliwe jest zakupienie roweru przez internet. Oczywiście wiąże się z tym pewne ryzyko nietrafienia na przykład z rozmiarem i budową roweru. Dlatego warto wiedzieć, że w przypadku takich zakupów ma się prawo do zwrotu lub wymiany produktu w ciągu 14 dni. Tak więc po uroczystości nieużywany, tylko przetestowany rower można odesłać do sklepu.
W przypadku zakupów online także obwiązują takie same uprawnienia do reklamacji z tytułu gwarancji (udzielanej przez producenta) oraz rękojmi obowiązującej na mocy przepisów prawa. Dlatego tego typu zakupy są bardzo bezpieczne i wygodne.
Czytaj też:
Pobierz gotowy formularz reklamacji
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.