Jak sprawdzić jakość opon?

Wybór opon nie jest łatwy. Oto, co musisz wiedzieć o oponach.

Jak sprawdzić jakość opon?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 30 kwietnia 2019

Jak sprawdzić jakość opon?

Jeśli chcesz, aby twój samochód działał sprawnie, powinieneś zadbać o właściwy stan opon. Jednym z elementów tej dbałości jest przeprowadzanie regularnych kontroli i upewnianie się, że są w dobrym stanie przed podróżą.

Systematyczna konserwacja opon może zaoszczędzić wielu kłopotów. Na przykład jazda na oponach o zbyt niskim lub nadmiernym ciśnieniu powietrza w środku może prowadzić do problemów z hamowaniem, zużyciem paliwa i zawieszeniem.

Sprawdź także:

Zamówiłeś opony w sklepie internetowym ale są już niedostępne? Zobacz, co robić?

Co mówi prawo o oponach?

Biorąc pod uwagę, jak ważne są opony dla bezpieczeństwa twojego i innych uczestników ruchu drogowego, prawo jest dość surowe w kwestii utrzymywania opon:

  • Przekonaj się, czy opony są odpowiedniego typu i rozmiaru dla twojego samochodu;
  • Wszystkie opony powinny mieć minimalną wysokość bieżnika 1,6 mm;
  • Wszystkie opony należy napompować do zalecanego przez producenta ciśnienia.

Jeśli okaże się, że twoje opony są nieprawidłowe, możesz zostać zatrzymany do kontroli drogowej oraz otrzymać mandat wysokości nawet 500 złotych, a także możesz stracić dowód rejestracyjny. Odzyskasz go wtedy, jeśli naprawisz nieprawidłowości.

Jak sprawdzić stan opon?

Dokładnie przyjrzyj się oponom, kiedy auto jest zaparkowane na płaskim podłożu. Sprawdź, czy żadna opona nie ma śladu nacięć, rozdarć ani wybrzuszeń. Oprócz tego skontroluj, czy w oponach nie ma wbitych kamieni i gwoździ, a także czy nie uszkodzono ściany bocznej.

Dalszą czynnością powinno być sprawdzenie ciśnienia w oponach. Istotne jest kontrolowanie opon, gdy są chłodne, albowiem wówczas otrzymasz najdokładniejszy pomiar. Najlepiej sprawdzić je przed rozpoczęciem podróży. Aby uzyskać pomiar, musisz użyć manometru. Możesz z niego skorzystać bezpłatnie na stacjach benzynowych.

Różne samochody mają różne zalecane ciśnienia opon i nie ma jednej uniwersalnej wartości. Tę liczbę prawdopodobnie znajdziesz we wnęce drzwi kierowcy lub wewnątrz korka wlewu paliwa. Jeśli nie, sprawdź instrukcję obsługi lub przyjrzyj się zaleceniom online. Mogą być również różne zalecane ciśnienia w zależności od sezonu i obciążenia samochodu.

Sprawdź także:

Problem z wymianą opon. Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

Jeśli odczyt z manometru jest niższy niż zalecane ciśnienie, napompuj opony do odpowiedniej wartości. Jeśli jest wyższy, wypuść trochę powietrza.

Bieżnik opony pomaga utrzymać stabilność na mokrej nawierzchni. Odprowadza on wodę do rowków opony, zapewniając większą kontrolę na drodze. Jeśli bieżnik zużywa się, staje się mniej skuteczny, zwiększając drogę hamowania i ryzyko poślizgu.

Jaka jest minimalna wysokość bieżnika?

Prawna minimalna wysokość bieżnika dla samochodów wynosi 1,6 mm w środkowych trzech czwartych szerokości opony i na całym obwodzie. Gdy bieżnik stanie się tak niski, musisz wymienić oponę.

Niektórzy producenci zalecają wymianę opon po tym, jak bieżnik spadnie do około 3, a nawet 4 mm, ponieważ wtedy jego wydajność zaczyna maleć. Wartość 1,6 milimetra jest skrajna.

Do sprawdzenia tego stanu wykorzystuje się wskaźnik zużycia TWI. Są to zgrubienia, które umieszczone są pomiędzy klockami bieżnika. Szukać ich należy w miejscu, w którym znajduje się trójkąt na bocznej ścianie opony. Jeżeli na jednym kole pojawiają się różnice w głębokości bieżnika, to dowód na nieprawidłowości w zakresie geometrii zawieszenia. Skorzystać można także z pomiaru przy pomocy zapałki albo monety.

Sama głębokość bieżnika nie jest jedyną wartością wskazującą na dobry stan opony. Równie istotny jest wiek samochodowego ogumienia. Aby określić wiek opon, wystarczy spojrzeć na stempel DOT na ścianie bocznej. Na końcu stempla DOT pojawi się 4-cyfrowy numer. Jest to kod daty. Pierwsze dwie liczby to tydzień, a dwie ostatnie to rok. Na przykład kod 4617 świadczy, że opona została wyprodukowana w 46 tygodniu 2017 roku.

Sprawdź także:

Poradnik: Jak wybrać najlepsze okulary przeciwsłoneczne?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!