Oto lista najczęściej kradzionych towarów ze sklepów

49 mld euro rocznie to wartość strat sklepów z powodu kradzieży. Europejski raport Crime&Tech wskazuje, że to ponad 2,05 proc. rocznych obrotów.

Oto lista najczęściej kradzionych towarów ze sklepów
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 czerwca 2019

Crime&Tech, spółka, która należy do Universita Catollica del Sacro Cuore-Transcrime przy wsparciu Checkpoint Systems stworzyli raport dotyczący kradzieży w Europie. Wynika z niego, że straty z tego tytułu to prawie 50 mld euro.

W Polsce – jak podaje Rzeczpospolita – jest to prawie 17 mld euro. Ponad miliard to straty w towarze. Sporo towaru ginie bo np. klienci podjadą go podczas zakupów. Szacuje się, że klienci mogą zjeść bez płacenia nawet tonę owoców.

Sprawdź także: Nadchodzi fala letnich kradzieży ogrodowych

W którym kraju kradnie się najwięcej?

Zdecydowanym liderem pod względem kradzieży jest Wielka Brytania. Tutaj kradnie się rocznie za 11 mld euro. Na drugim miejscu jest Francja, gdzie wartość strat z tytułu kradzieży to ponad 10 mld euro. Na kolejnych miejscach są Niemcy, Włochy i Rosja (z wynikiem ok. 5 mld euro każdy). Na drugim końcu tabeli, są kraje w których wartość kradzieży jest najniższa. Są to Finlandia i Belgia (ok. miliarda euro), a także…Polska.

Jak czytamy w raporcie ze sklepów spożywczych najczęściej „giną”:

  • alkohole,
  • sery,
  • mięso,
  • słodycze,
  • konserwy rybne.

Sklepy odzieżowe tracą:

  • drobne akcesoria,
  • spodnie i bluzy.

W sklepach z elektroniką „ginie” najwięcej telefonów komórkowych, a w marketach budowlanych drogich narzędzi.

Zabezpieczenia przed kradzieżą

Raport pokazuje, że spada liczba włamań do sklepów, nie zmniejsza się jednak liczba kradzieży.

– Wartość strat w towarach jest porównywalna z obrotami czwartej pod względem wielkości sieci handlowej w Europie. To bardzo niepokojące, że działania tak niewielu osób mogą mieć tak niekorzystny wpływ na firmy i ich pracowników – mówi Ewa Pytkowska z firmy Checkpoint Systems, którą cytuje „Rzeczpospolita”.

Właściciele sklepów wydają więc coraz więcej na zabezpieczenie towarów. Zdarzają się sklepy odzieżowe, w których klient chcący przymierzyć ubranie musi prosić sprzedawczynię o odpięcie stalowej linki poprzez wbicie na odpowiednim panelu odpowiedniej kombinacji cyfr. W niektórych sklepach widzimy już tak absurdalne widoki jak zamykanie kremów za 30 zł w specjalnych antykradzieżowych kasetkach.

Sprawdź także: W mieście bez koszulki. Narażasz się na mandat

Warto przypomnieć, że przy kradzieży do 525 zł dopuszczamy się wykroczenia, zagrożonego niewielką karą. Jednak dzięki zmianom w prawie dopuszczono możliwość kumulowania kradzieży. I tak, jeśli jedna osoba dokonała kilku kradzieży, sumuje się wartość wszystkich. Jeśli wartość przekracza 525 zł, to mamy do czynienia z przestępstwem.

Sprawdź także: Mrożonki, przeterminowane produkty, brudne lodówki, czyli wakacyjne przekręty restauratorów

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

EKUZ – jak wyrobić?
ubezpieczenia

EKUZ – jak wyrobić?

Jak wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? W opinii ekspertów, w dobie pandemii, bez tego dokumentu lepiej nie podróżować po Europie. Potwierdza on bowiem prawo do bezpłatnej...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!