Pobyt w sanatorium będzie droższy?

O ile wzrośnie koszt turnusu? Co zmieni się wraz z nowym rozporządzeniem? Jak będzie wyglądać waloryzacja opłat za wyżywienie i zakwaterowanie?

Pobyt w sanatorium będzie droższy?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 1 marca 2021

Czego dotyczą zmiany?

Zgodnie z projektem, który właśnie został skierowany do konsultacji, wprowadza się zmiany w załączniku nr 2 do rozporządzenia z 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.

Z czego wynika konieczność podniesienia kosztów?

Autorzy projektu przekonują, że konieczność podwyższenia kosztów wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium wynika nie tylko ze wzrostu cen produktów spożywczych, ale również energii elektrycznej, wody i środków czystości. 

Kiedy odpłatność podlega waloryzacji?

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 7 ust. 2 wspomnianego rozporządzenia odpłatność, o której mowa, podlega waloryzacji o tzw. sumaryczną wartość zmian średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług. Dzieje się tak, gdy w kolejnym roku (lub kolejnych latach), od ostatniej waloryzacji, zmiana (lub suma zmian) wskaźnika przekroczy 5 proc. 

Ile wyniósł średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług w 2020 r.?

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 15 stycznia 2021 r. średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2020 r. wyniósł 3,4 proc. Oznacza to, że wartość zmian od ostatniej waloryzacji z 2014 r., przekroczyła 5 proc.

Jak wyglądają nowe stawki?

Jeśli chodzi o nowe stawki, to zostało one określone w załączniku do rozporządzenia i wynoszą odpowiednio:  

  • 31 zł za dzień pobytu w pokoju jednoosobowym z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym w I sezonie rozliczeniowym (od 1 października do 30 kwietnia) oraz 38,9 zł w II sezonie (od 1 maja do 30 września), 

  • 11,9 zł i 14,1 zł (w II sezonie) za pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. 

Warto przypomnieć, że obecnie opłaty wynoszą 28,8 zł i 36,1 w przypadku “jedynek” oraz 11 zł i 13,1 zł dla zakwaterowania w pokoju wieloosobowym.

O ile zdrożeje turnus? 

Na podstawie tych danych wyliczono, że planowane podwyżki wpłyną na wzrost odpłatności i wyniosą od 14,70 do 58,80 zł za 21-dniowy turnus.

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Zgodnie z rozporządzeniem z 22 lutego 2021 wznowienie działalności przez uzdrowiska ma nastąpić 11 marca. Co ważne, warunkiem uczestnictwa w turnusie będzie negatywny wynik testu na koronawirusa, który będzie musiał zostać wykonany nie wcześniej niż sześć dni przed jego rozpoczęciem. Samo rozporządzenie, już w zmienionym brzmieniu, ma wejść w życie dzień po jego ogłoszeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!