Czy kary dla kierowców będą wyższe?

Kto jest za podwyższeniem kar dla kierowców? Czy czeka nas zaostrzenie sankcji dla kierowców?

Czy kary dla kierowców będą wyższe?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 8 marca 2021

Polskie mandaty są za niskie?

Do sejmowej komisji, odpowiedzialnej za petycje wpłynęło pismo, z którego wynika, że mandaty w Polsce są za niskie. W ramach proponowanych zmian pomysłodawca chce podniesienia wysokości górnej granicy grzywny w postępowaniu mandatowym.

Autor petycji  twierdzi, że: 

Na kierowcach nie robi wrażenia ani nieuchronność kary, bo nieuchronna nie jest, ani też wysokość kary. W 1997 roku, gdy wchodził nowy taryfikator, płaca minimalna była niższa niż najwyższy mandat. Dziś zarabiamy znacznie więcej, a mandaty są na tym samym, niezmiennym poziomie. Pewnie właśnie dlatego wśród Polaków pojawiają się opinie, że mandaty są za niskie, więc "kierowcy nic sobie z nich nie robią".

Oprócz tego pomysłodawca wskazuje, że w krajach takich jak graniczące z nami Litwa czy Słowacja, kary są o wiele wyższe, natomiast zarobki wcale nie są wyższe niż w Polsce.

Ile wyniosą kary po ewentualnej nowelizacji?

Autor petycji wyjaśnia również, że:

“Jeśli ktoś przekroczy we Francji prędkość o 50 km/h to kierowcy zostaje zabrane nie tylko prawo jazdy, ale również zostanie mu zarekwirowany samochód. Będzie musiał też chodzić na drogie kursy przygotowawcze i otrzyma mandat w wysokości 1500 euro. Dla recydywistów przewidziano kary zwielokrotnione”.

Co ważne, pomysłodawca zwraca uwagę na to, że głównymi funkcjami kary powinny być profilaktyka i odstraszanie. Na tej podstawie postanowił zaproponować nowelizację przepisów, zgodnie z którą maksymalne wysokości mandatów za wykroczenia miałyby zostać podniesione nawet do 4 tys. zł.

Jak jest teraz?

Obecnie, zgodnie z przepisami, w postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, oraz do 1000 zł w sytuacji gdy czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy.

Co dalej stanie się z petycją?

Komisja sejmowa postanowiła przekazać sprawę do Ministerstwa Sprawiedliwości, które ma zajmie się np. opracowaniem porównania wysokości mandatów z innymi krajami Unii Europejskiej.

Autor petycji postuluje się, aby przepisy zmienić w ten sposób, by obecną kwotę 500 zł zamienić na 2000 zł, zaś 1000 zł na 4000 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!