Nowa pomoc dla rolników: tworzenie krótkich łańcuchów dostaw
29 marca 2021 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ruszy z naborem wniosków o pomoc w ramach działania „Współpraca”, które jest wpisane budżet Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2014-2020. Celem dotacji będzie tworzenie krótkich łańcuchów dostaw.

- Martyna Kowalska
- /
- 5 marca 2021
Kiedy nabór wniosków na pomoc w zakresie łańcuchów dostaw?
Zgodnie z zapowiedzią Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o pomoc w tworzeniu krótkich łańcuchów dostaw ruszy już 29 marca 2021 roku. Pieniądze będą pochodziły z puli środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) w ramach działania „Współpraca”.
Dla kogo wsparcie w zakresie łańcuchów dostaw?
O wsparcie w ramach tego działania mogą ubiegać się tzw.grupy operacyjne na rzecz innowacji, określane w dokumentacji skrótem EPI. Tworzyć je musi grupa minimum pięciu rolników. Każdy z nich musi spełniać określone wymogi, które znajdują się w przepisach o prowadzeniu działalności w ramach dostaw bezpośrednich lub przy produkcji wyrobów pochodzenia zwierzęcego,które mają trafić do sprzedaży bezpośredniej. Innymi ewentualnościami są także działania w ramach rolniczego handlu detalicznego bądź działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej.
Dopuszczalny jest także udział rolników działających w ramach własnej działalności gospodarczej w zakresie określonym w dziale 10 i 11 PKD.
Na czym polega program Mama 4+Martyna Kowalska
Jak zorganizować rolniczą grupę EPI?
Posiadanie zdolności prawnej grupy EPI nie jest obligatoryjne. Jeśli jej nie posiada, może działać na podstawie pisemnej umowy spółki cywilnej lub innej umowy, która reguluje jej funkcjonowanie i organizację. Każdy podmiot, który wchodzi w jej skład, musi zadeklarować wspólną realizację operacji oraz ubieganie się o przyznanie unijnych dotacji.Dobrym rozwiązaniem jest wskazanie jednego przedstawiciela, który będzie reprezentował grupę w tym zakresie.
Obowiązkowe jest posiadanie przez grupę EPI numeru identyfikacyjnego w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych, a także ewidencji wniosków związanych z przyznaniem płatności.
Jak duża może być grupa EPI?
Tego typu grupy składają się zazwyczaj z niewielkiej liczby podmiotów gospodarczych, które kooperują ze sobą na lokalnych rynkach. Jak wyjaśniono na stronie ARiMR: „Podmioty te działając na danym terenie będą tworzyć więzi społeczne między producentami,przetwórcami i konsumentami. To prowadzi do skrócenia łańcucha dostaw, co z kolei przekłada się na poprawę jakości produktów — towar szybciej trafia do konsumenta więc jest świeższy, a także na niższą cenę, którą musi zapłacić konsument- pomiędzy producentem a nabywcą może być tylko jeden pośrednik”.
Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjne Michał Górecki
Na co można zdobyć pieniądze w ramach grupy EPI?
Dotacja obejmuje inwestycje i działania, które mogą przyczynić się do utworzenia krótkiego łańcucha dostaw.Mowa tutaj o metodach produkcji, transporcie czy reklamie lokalnych produktów.Pieniądze mogą trafić m.in. na budowę lub przebudowę obiektów, inwestycje w infrastrukturę, zakup maszyn i urządzeń a także wyposażenia etc.
Ile pieniędzy na wsparcie grup EPI?
W tym przypadku obowiązuje forma płatności zryczałtowanej. Jedna grupa w ramach obecnego PROW może otrzymać takie wsparcie tylko raz.
W każdym przypadku, w którym grupa planuje zakup środka transportu, wsparcie będzie wynosiło 325 tysięcy złotych.W pozostałych przypadkach można liczyć na pomoc w wysokości 280 tys. złotych.Cały budżet w ramach omawianego działania wynosi 23 mln złotych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.