Kto jest moim dzielnicowym?

O funkcji dzielnicowego słyszał prawie każdy, ale nie wszyscy wiedzą kto jest dzielnicowym dla jego miejsca zamieszkania. Przedstawiamy prosty sposób jak sprawdzić tę informację oraz zdobyć kontakt do funkcjonariusza, w którego rewirze mieszkamy lub pracujemy.

Kto jest moim dzielnicowym?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 marca 2021

Kim jest dzielnicowy?

Tak jak w służbie zdrowia istnieje lekarz pierwszego kontaktu, tak samo w strukturach policji pracują funkcjonariusze pierwszego kontaktu dla mieszkańców danej miejscowości, dzielnicy, osiedla czy ulicy.

Zgodnie z definicją dzielnicowy to funkcjonariusz policji działający w pionie prewencji, który prowadzi rozpoznanie w danym rejonie służbowym. Do jego zadań należy m.in. zainteresowanie się zjawiskami i zdarzeniami, które mogą mieć wpływ na porządek i bezpieczeństwo publiczne.

Obowiązki dzielnicowego

Dzielnicowy realizuje zadania z zakresu społecznej profilaktyki oraz ściga sprawców przestępstw, czy wykroczeń. Musi dobrze orientować się nie tylko w przepisach prawa krajowego, ale także miejscowego. Często współpracuje z lokalnym samorządem, radami dzielnic czy sołtysem. Musi reagować np. na zgłoszone przypadki przemocy domowej, chuligaństwa, czy łamania przepisów porządkowych np. w zakresie ciszy nocnej.

Najczęściej zostają nim funkcjonariusze posiadający stopień od posterunkowego do aspiranta sztabowego. Od tej reguły są jednak wyjątki.

PIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczyPIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczyJan Wróblewski

Jak sprawdzić, kto jest moim dzielnicowym?

Najprostszą metodą sprawdzenia, kto jest dzielnicowym w miejscu naszego zamieszkania, czy prowadzenia działalności gospodarczej, jest działająca od kilku lat bezpłatna aplikacja wydana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Moja Komenda”, którą można zainstalować na smartfonie.

Wyszukiwanie dzielnicowego

W menu głównym wybieramy kwadrat „Wyszukaj” z piktogramem lupy. Następnie zaznaczamy pole wyboru „Dzielnicowy” oraz wypełniamy cztery pola: województwo, miejscowość, ulica oraz nr domu.

Po zaakceptowaniu zobaczymy stronę z imieniem i nazwiskiem dzielnicowego, jego stopniem służbowym, danymi komendy, adresem mailowym oraz telefonem komórkowym. Nieco niżej wyświetli się opis rejonu, który podlega naszemu funkcjonariuszowi pierwszego kontaktu.

Lasy Państwowe udostępnią… miejsca noclegoweLasy Państwowe udostępnią… miejsca noclegowe Martyna Kowalska

Jak znaleźć najbliższą komendę policji?

Oprócz tego, we wspomnianej aplikacji znajduje się funkcja, która może się przydać gdy przebywamy w obcym mieście, ale potrzebujemy pomocy policji. Wówczas w trybie mapy znajdziemy najbliższą jednostkę, dane kontaktowe oraz sprawdzimy, jak najszybciej do niej dojechać. Ten tryb przypomina nieco nawigację satelitarną i opiera się o dane GPS oraz mapy Google.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!