Znaki poziome: co oznaczają znaki drogowe umieszczone na nawierzchni jezdni?

Znaki poziome na jezdni umieszczane są w postaci linii, strzałek, napisów i innych symboli. Co oznaczają? Czy pomagają kierowcom? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Znaki poziome: co oznaczają znaki drogowe umieszczone na nawierzchni jezdni?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 24 lutego 2021

Dlaczego kierowcy ignorują poziome znaki drogowe?

Wielu kierowców poruszając się po drogach, nadal ignoruje poziome znaki drogowe. Pojedyncza lub podwójna linia ciągła to dla nich wciąż tylko sugestia. Co prawda, wśród uczestników ruchu drogowego istnieje świadomość, że wspomnianych linii nie wolno przekraczać, (ani na nie najeżdżać), jednak w praktyce wiedza nie zawsze idzie w parze ze stosowaniem się do obowiązujących przepisów. To z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Czy “ścinanie” zakrętów jest zgodne z przepisami?

Zbliżając się do zakrętu, należy zwrócić uwagę na oznakowanie poziome, które  zobowiązuje kierowcę do utrzymania swojego toru jazdy. Oczywiście na drodze zdarzają się sytuację, w których nie ma namalowanych linii lub są one niewidoczne, jednak nie zwalnia to nas z tego, by jechać blisko prawej krawędzi jezdni i nie ścinać zakrętu.

Należy wiedzieć, że pokonywanie zakrętów przez ich wierzchołek, (ścinanie zakrętów) jest nielegalne. Kierowca ma bowiem obowiązek nie tylko utrzymywać auto w wyznaczonym pasie ruch, ale również zredukować prędkość i nie dopuścić do sytuacji, w której wjedziemy na sąsiedni pas. 

Warto zapamiętać, że szczególnie niebezpieczne, jest ścinanie zakrętów w lewo. Manewr ten grozi kolizją z pojazdem jadącym z naprzeciwka.

Czy można zmienić pas tuż przed skrzyżowaniem?

Zbliżając się do skrzyżowania mamy obowiązek zwrócić uwagę na umieszczone na jezdni znaki pionowe. Informują one, na którym pasie należy się ustawić, by móc jechać w wybranym przez nas kierunku. Najpopularniejszym znakiem poziomym występującym na skrzyżowaniu (oprócz strzałek i znaku pierwszeństwa) jest pojedyncza linia ciągła, która zabrania zmiany pasa ruchu. 

Zmiana pasa w ostatniej chwili to częsta przyczyna kolizji z innym pojazdem, poruszającym się pasem, na który chcemy wjechać. 

Czy można wyprzedzać ciągnik na linii ciągłej?

Czy przekraczanie linii ciągłej, gdy z przodu porusza się np. rower czy ciągnik rolniczy,  jest dozwolone? Należy wiedzieć, że w sytuacji, gdy nasz pas ruchu jest ograniczony linią ciągłą (lub podwójną ciągłą), możemy wyprzedzać, jedynie pozostając na swoim pasie oraz zachowując bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu. 

Niezależnie od tego czy wspomniana linia jest pojedynczą, czy podwójną linią ciągłą, zarówno jej przekraczanie, jak i najeżdżanie na nią jest zabronione i stanowi wykroczenie drogowe. 

Co oznacza przerywana linia?

O czym informuje linia przerywana, której kreski są dłuższe od przerw? Taka linia, zwaną również linią ostrzegawczą nie tylko rozdziela pasy ruchu, ale również uprzedza o tym, że zbliżamy się do linii, przez którą przejeżdżanie jest zabronione (lub do miejsca niebezpiecznego). Linię można przekraczać, ale widząc ją, nie powinno rozpoczynać się wyprzedzania, ponieważ najprawdopodobniej nie zdążymy wrócić na swój pas, zanim pojawi się podwójna linia ciągła.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!