Coraz dłużej młodzi dorośli mieszkają z rodzicami

Aż 36% osób w wieki 25-34 lata mieszka z rodzicami i nie założyło swojej rodziny, wynika z niedawno opublikowanych badań przez Główny Urząd Statystyczny. W kraju obserwujemy stały wzrost liczby „tzw. gniazdowników”, czyli osoby, które nie opuszczają rodzinnego domu

Coraz dłużej młodzi dorośli mieszkają z rodzicami
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 lutego 2021

Kim są gniazdownicy?

„Gniazdownicy” to określenie dla młodych osób dorosłych w wieku 25-34 lata, które mimo zakończenia edukacji i często podjęcia pracy nie decyduje się na opuszczenie rodzinnego domu, a także na założenie własnej rodziny. Jak wynika z badań, populacja takich osób cały czas rośnie. O ile jeszcze w latach dziewięćdziesiątych było to charakterystyczne zjawisko dla krajów południa Europy (np. Włoch), o tyle kolejne dekady pozwoliły na zaobserwowanie takich tendencji także bardziej na północ, w tym w krajach naszego regionu.

Gdzie jest najwięcej gniazdowników?

GUS tworząc raport na temat zagadnienia młodych dorosłych niezakładających własnych rodzin oraz nieopuszczających domu swoich rodziców opierał się na szczegółowych danych z 2018 roku. Jak wynika z badań, najwięcej „gniazdowników” mieszka na peryferiach województw warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego. Najmniejszy odsetek takich osób notowany jest w największych miastach oraz aglomeracjach, a także na Kaszubach w województwie pomorskim.

Próbne egzaminy ósmoklasisty 2021Próbne egzaminy ósmoklasisty 2021Mikołaj Frączak

Kto jest najczęściej gniazdownikiem?

Według statystyk, na pozostanie z rodzicami najczęściej decydują się mężczyźni. Najnowszy odczyt wskazuje, że w grupie wiekowej 25-34 ich odsetek wyniósł aż 43% (!). W przypadku kobiet ten parametr wyniósł 29%, choć jak przyznają statystycy GUS, z roku na rok wzrasta pod tym względem dysproporcja między kobietami a mężczyznami.

Bariery w usamodzielnieniu się

Barierą w usamodzielnieniu się dla wielu osób mogą być dochody. 60% nie posiadało dochodu lub zarabiało poniżej stawki minimalnej. Inną barierą może być konieczność opieki nad schorowanymi rodzicami. 1/3 z tzw. gniazdowników mieszka bowiem z matką lub ojcem, którzy są już w wieku emerytalnym. Jeśli dodatkowo nie posiadają rodzeństwa, lub mieszka ono daleko od rodzinnej miejscowości, często nie mogą liczyć na wsparcie w opiece nad rodzicami.

W skrajnych wypadkach można mówić o „dziedziczeniu” aktywności ekonomicznej w rodzinach niektórych „gniazdowników”. Problem ten według statystyk występuje niezależnie od płci. Wynika to z czynników psychologicznych, oraz wzorców przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co szósta taka osoba nie pracuje i mieszka jednocześnie z przynajmniej jednym bezrobotnym rodzicem.

Próbne matury 2021Próbne matury 2021 Mikołaj Frączak

Niekorzystna demografia w Polsce

Problem „gniazdownictwa” i rosnący odsetek takich osób, jest kolejnym, po coraz niższej dzietności i ujemnym przyroście naturalnym problemem zauważalnym w polskiej demografii. Aktualnie nie widać szans na zmianę tego trendu, choć patrząc po wielkościach, można się spodziewać przynajmniej jego stopniowego wyhamowywania. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!