Kto może przesunąć wpłatę zaliczki na PIT

Jest kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy mają problemy w związku z pandemią koronawirusa. Minister Finansów wydał kolejne rozporządzenie przedłużające przekazanie zaliczek na podatek dochodowy lub zryczałtowany podatek dochodowy PIT. Kto może przesunąć wpłatę zaliczki na PIT? Sprawdziliśmy.

Kto może przesunąć wpłatę zaliczki na PIT
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 lutego 2021

Późniejsza wpłata zaliczki na PIT

Jak informuje resort finansów, celem wprowadzenia rozporządzenia jest wsparcie płynności finansowej tych płatników, którzy ponoszą negatywne konsekwencje w związku z trwającą pandemią. Chodzi m.in. o zmniejszenie zagrożenia redukcją etatów. Rozporządzenie wejdzie w życie z chwilą jego publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dla kogo przesunięcie wpłaty zaliczki PIT?

W rozporządzeniu ministra finansów wyszczególniono branże, takie jak: gastronomiczna, rozrywkowa, dbająca o zdrowie fizyczne, sprzedaży detalicznej, turystyczna. To właśnie one mogą zapłacić podatek później.

Koncesja na alkohol — czy gastronomia może liczyć na odroczenie opłat?Koncesja na alkohol — czy gastronomia może liczyć na odroczenie opłat?Jan Wróblewski

Terminy przesunięcia wpłaty zaliczki PIT

Zgodnie z treścią rozporządzenia, do 20.08.2021 roku przedłużono termin, do którego należy przekazać zaliczki na podatek i zryczałtowany podatek, który został pobrany przez płatnika w styczniu 2021 roku.

Przedłużenie terminów wpłaty zaliczek

Termin wpłaty może być przedłużony w przypadku pobrania zaliczek przez płatników od następujących przychodów:

- ze stosunku służbowego (czyli etat, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy);

- od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, które są wypłacane przez płatnika (czyli np. chorobowe)

- od podatku zryczałtowanego (np. prawa autorskie, prawa pokrewne).

Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych? Michał Górecki

Ważne! Taka możliwość dotyczy deklaracji składanych na formularzach PIT-4R oraz PIT-8AR

To nie pierwsze takie rozwiązanie prowadzone przez ministra finansów. Po raz pierwszy zastosowano je podczas pierwszej fali epidemii, kiedy przedłużono termin wpłaty podatku pobranego w marcu, kwietniu i maju 2020, odpowiednio do dwudziestego dnia sierpnia, października i grudnia 2021. Wówczas z takiej ewentualności mogło skorzystać 1,2 mln płatników.

Drugi raz, przesunięciem terminu objęto podatki pobrane w październiku, listopadzie i grudniu na maj, czerwiec i lipiec 2021. W tym przypadku, udogodnienie dotyczyło mniejszej grupy, bo 85 tys. płatników.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!