Bezpieczny przejazd z żółtą naklejką. Do czego służy?

PKP Polskie Linie Kolejowe SA oznakowały już blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Na każdym są minimum dwie żółte naklejki. Czy wiesz, do czego służą?  

Bezpieczny przejazd z żółtą naklejką. Do czego służy?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 26 stycznia 2021

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo—drogowych

Liczba wypadków na przejazdach kolejowo — drogowych w ostatnich latach zmniejszyła się o kilkanaście procent. Co więcej, rok 2020 był najbezpieczniejszym w historii PKP. Pomimo to cały czas trwają prace nad poprawą bezpieczeństwa. W tym celu budowane są m.in. bezkolizyjne skrzyżowania oraz zwiększa się liczba zabezpieczeń na przejazdach.

- PKP PLK konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na kolei. Przybywa zabezpieczeń oraz bezkolizyjnych skrzyżowań. Największymi wrogami bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych są pośpiech, ignorancja i brawura. Dlatego kolejny rok prowadziliśmy kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd — „Szlaban na ryzyko", która przypomina o rozsądnym zachowaniu — mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP PLK.

W 2020 r. odnotowano 140 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 23 zdarzenia mniej niż w 2019 r., gdy było ich 163. Co więcej, w 2019 r. zginęło 37 osób, a w 2020 r. 32 osoby. Na tej podstawie można więc zauważyć, że poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych uległ poprawie.

Zdaniem przedstawicieli PKP PLK, bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zależy przede wszystkim od kierowców. Z opublikowanych przez spółkę danych wynika, że przyczyną 99 proc. niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach jest brak zachowania ostrożności przez kierowców. Najczęstszym błędem prowadzącym do tragedii jest ignorowanie znaku stop. Inne nagminnie popełniane wykroczenia to:

  • przejeżdżanie pod opadającymi rogatkami, 

  • omijanie zamkniętych półrogatek,

  • wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu.

Żółta naklejka na przejeździe kolejowym, gdzie jej szukać?

PKP PLK niezmiennie przypomina o znaczeniu żółtych naklejek dla bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Od 26 kwietnia do 31 maja 2018 r. oznakowanych zostało blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych. Naklejki możemy je znaleźć zarówno na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, jak i na słupkach, do których umocowane są rogatki. W sytuacji gdy na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą nam pomóc w uniknięciu tragedii. Naklejki znajdują się na każdym przejeździe i posiadają trzy ważne numery. 

Jakie numery znajdują się na żółtych naklejkach?

Pierwszy z nich, to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi zaś to numer alarmowy 112. Dzięki naklejce operator po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić, gdzie się znajdujemy i czy należy wysłać pomoc. Oprócz tego będzie mógł połączyć się z kolejarzami, którzy będą mogli wstrzymać ruch pociągów na wybranej linii. Trzeci numer to numer awaryjny. Można z niego skorzystać w celu zgłoszenia usterki, która nie zagraża bezpośrednio życiu.

Warto przypomnieć, że zarówno w pociągach, jak i na dworcach, oraz portalach społecznościowych zostały umieszczane filmy, oraz infografiki objaśniające, gdzie na przejeździe znajduje się żółta naklejka PLK. Oprócz tego we wspomnianych materiałach znajdziemy informacje dotyczące tego, w jaki sposób i w jakich sytuacjach korzystać ze znajdujących się na niej numerów.

Wielkość naklejki to 40 cm x 11 cm. Natomiast na  przejazdach z rogatkami naklejki naklejane są na słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki. W tym przypadku wielkość naklejki wynosi 5 cm x 20 cm.

W ramach realizacji projektu PLK przeszkoliła około 10 tysięcy pracowników, w tym dyżurnych ruchu, dyspozytorów oraz koordynatorów systemów bezpieczeństwa. Ponadto Inicjatywa PLK wymagała ścisłej współpracy z MSWiA, w tym z 17 Centrami Powiadamiania Ratunkowego. Co ciekawe operatorzy numeru alarmowego 112 wspólnie z kolejarzami testowali i dopracowali procedurę przyjmowania zgłoszeń i przekazywania ich do realizacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!