Szansa na wyższą emeryturę. Ostatni dzwonek dla urodzonych w 1953 roku

Osoby urodzone w 1953 roku, które pobierają jeszcze emeryturę wcześniejszą, i którym nie przyznano dotąd emerytury powszechnej, muszą złożyć wniosek o takie świadczenie do 11 stycznia 2021 roku. To warunek, by skorzystać z możliwości zwiększenia świadczeń na mocy nowelizacji ustawy z lipca ub.r.  

Szansa na wyższą emeryturę. Ostatni dzwonek dla urodzonych w 1953 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 stycznia 2021

Wyższe emerytury rocznika 1953

W związku z niesprawiedliwym (jak orzekł już wcześniej Trybunał Konstytucyjny) mechanizmem obliczania wysokości emerytury dla osób urodzonych w 1953 roku, sejm znowelizował ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana prawa otworzyła drogę do korzystniejszego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania jej podstawy o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Kiedy przeliczenie emerytury

Osoby urodzone w 1953 roku, którym nie przyznano dotąd emerytury powszechnej, muszą złożyć wniosek o takie świadczenie w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie wspomnianej nowelizacji ustawy. Mają zatem niewiele czasu. Muszą to zrobić przed 11 stycznia 2021 roku.

Żadnego działania nie muszą za to podjąć osoby, którym już przyznano emeryturę powszechną po emeryturze wcześniejszej. W ich przypadku Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam zajmie się ponownym przeliczeniem świadczenia. Stanie się to jednak dopiero po 11 stycznia 2021 roku. Jedyne co pozostaje takim osobom, to cierpliwe oczekiwanie na decyzję ZUS, w której zostanie zawarta nowa wysokość emerytury. To samo dotyczy osób pobierających rentę rodzinną po zmarłych z tego rocznika.

Jaka podwyżka emerytur dla urodzonych w 1953 roku

Jak obliczono, średnia podwyżka emerytur wyniesie ponad 200 złotych. Omawiana możliwość dotyczy osób, urodzonych w 1953 roku, które pobierały lub nadal pobierają emeryturę wcześniejszą, przyznaną na podstawie wniosku, który trafił do ZUS-u przed 1 stycznia 2013 roku. Nie jest istotne czy zakład podjął decyzje w sprawie wcześniejszego świadczenia przed, czy już po tym terminie. 

Od kiedy wyższa emerytura?

Zgodnie z oficjalnym komunikatem ZUS, wyższa emerytura będzie przysługiwała od dnia, od którego wypłacana była emerytura powszechna. W przypadku zawieszenia świadczenia, emerytura na korzystniejszych zasadach będzie przysługiwała od tego dnia, od którego  istniała możliwość podjęcia jej wypłaty.

Wyrównanie emerytur dla rocznika 1953

Jeżeli okaże się, że nowa wysokość świadczenia po przeliczeniu będzie korzystniejsza od dotąd pobieranej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci odpowiednie wyrównanie. Zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić jeszcze w pierwszym kwartale br. Mówi się o styczniu i lutym, a jeśli nie będzie to z jakiegoś powodu możliwe, wówczas kwota wyrównania trafi do emeryta w najbliższym możliwym terminie wypłaty świadczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!