Boom w e-administracji. Codziennie Profile Zaufane zakłada 11 tys. Polaków

Rok 2020 minął pod znakiem obostrzeń i zdalnego załatwiania swoich spraw. Nic więc dziwnego, że w tym trudnym czasie Profile Zaufane założyło prawie 4,2 mln Polaków, co oznacza, że każdego dnia na takie cyfrowe narzędzie decydowało się ponad 11 tysięcy obywateli. To prawdziwy boom dla e-administracji.

Boom w e-administracji. Codziennie Profile Zaufane zakłada 11 tys. Polaków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 stycznia 2021

Ilu Polaków posiada Profil Zaufany?

2020 rok był rekordowy pod względem zakładania Profili Zaufanych. Jak podaje Kancelaria Premiera, na taki krok  zdecydowało się w tym czasie 4.174.206 Polaków. Dokładnie rzecz ujmując, to 47% (!) wszystkich aktywnych profili. Obecnie, takie cyfrowe narzędzie posiada 8.816.653 obywateli RP.

Do czego służy Profil Zaufany?

Najprościej rzecz ujmując PZ to narzędzie do identyfikacji elektronicznej dzięki, któremu jego posiadacz może potwierdzić swoją tożsamość w sieci. W wielu sytuacjach musimy go mieć, jeśli chcemy w internecie załatwić swoje sprawy urzędowe.

Jak wyjaśnia sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Marek Zagórski — „Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego”.

Pandemia a cyfryzacja urzędów

Ten wynik był możliwy przede wszystkim dlatego, że obostrzenia zatrzymały nas w domach, a same urzędy zachęcały do załatwiania swoich spraw przez internet. Nie dziwi więc, że najwięcej PZ (bo ponad 600 tys.) założono w kwietniu 2020 roku, czyli w pierwszym miesiącu zupełnie nowej rzeczywistości. To właśnie wtedy wielu Polaków przeszło na pracę zdalną, a urzędy znacznie ograniczyły obsługę interesantów na miejscu.

Rowerzyści będą musieli jeździć w kaskach? Jest odpowiedź ministerstwaRowerzyści będą musieli jeździć w kaskach? Jest odpowiedź ministerstwa Martyna Kowalska

Pismo do urzędu przez internet

Oprócz liczby Profili Zaufanych ciekawie prezentują się statystyki, które mówią nam, do czego najczęściej ich używamy. W całym 2020 roku do różnych urzędów trafiło prawie 1,5 mln elektronicznych pism w ramach usługi „wyślij pismo ogólne”. To wzrost grubo przekraczający 100% w porównaniu do 2019 roku. Jeżeli policzymy średnią dla każdego dnia w roku (łącznie z dniami wolnymi), okaże się, że  wysyłaliśmy ich około 4 tys.  dziennie. Szczyt zainteresowania tą usługą przypadł na listopad 2020, a zatem w czasie rekordowej liczby zachorowań podczas drugiej fali pandemii koronawirusa.

USC w internecie

W pandemicznym, 2020 roku zdecydowanie częściej korzystaliśmy także z uzyskania przez internet odpisów akty stanu cywilnego. Łącznie podjęliśmy w tym zakresie prawie 200 tys. działań, podczas gdy w 2019 roku było to prawie cztery razy mniej. Tutaj również rekordowe zainteresowanie przypadło na drugą falę zakażeń w listopadzie 2020 roku.

Ponadto prawie 150 tys. młodych rodziców za pośrednictwem internetu zgłosiło fakt narodzenia dziecka. To niemal połowa wszystkich narodzin w Polsce! To potężny przyrost względem 45 tys. przypadków zanotowanych w 2019 roku (15% urodzeń).

Sprawy meldunkowe przez internet

Zameldowanie i wymeldowanie jeszcze niedawno wymagały osobistej wizyty w urzędzie. Teraz coraz więcej Polaków robi to przez internet zarówno w przypadku zgłoszenia pobytu stałego jak i czasowego, dłuższego niż 3 miesiące. W 2020 roku z takiej możliwości skorzystano 176 tys. razy – ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Tu rekordowymi miesiącami z oczywistych powodów były kwiecień i listopad.

Dowód osobisty przez internet

Coraz częściej drogą elektroniczną składamy wnioski o dowód osobisty. W 2020 roku w ten sposób po nowy dokument tożsamości zgłosiło się 334 tys. osób. To również ponad dwa razy więcej niż w 2019 roku. W trybie online można zgłosić także utratę lub uszkodzenie dowodu – w ciągu ostatnich 12 miesięcy zrobiło to niemal 44 tys. obywateli. Rekord padł 4 maja (435 zgłoszeń) – gdyby nie pandemia, pewnie winilibyśmy za to długi weekend.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!