Składki ZUS od umowy zlecenia? Nie dla każdego!

Pracujesz na umowie cywilno-prawnej w branży objętej pomocą w tarczy 6.0 i zanotowałeś spadek przychodów? Sprawdź, czy twój zleceniodawca musi płacić od ciebie składki – jest duże prawdopodobieństwo, że nie…

Składki ZUS od umowy zlecenia? Nie dla każdego!
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 stycznia 2021

Wyjątki od oskładkowania umów zlecenia

Osoby wykonujące umowy zlecenia (umowy agencyjne lub inne związane ze świadczeniem usług )mogą wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń o zwolnienie ich zleceniodawców z obowiązków składowych. Mowa o obliczaniu, potrącaniu i opłacaniu składek.

Jak informuje ZUS, aby zwolnić zleceniodawcę z tego obowiązku, należy spełnić kilka krytycznych warunków (cytujemy za ZUS):

·umowa musi być zawarta między 1 stycznia a 31 marca 2021 r.,

·przedmiot umowy musi być związany z działalnością i usługami określonymi w Tarczy antykryzysowej 6.0,

·łączny przychód uzyskany z wykonywania umów na rzecz wszystkich zleceniodawców, w miesiącu przed tym, w którym został złożony wniosek, nie może przekraczać 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału,

·zleceniobiorca nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż umowy zlecenia.

Rząd z nową decyzją w sprawie zajęć stacjonarnych w podstawówkach.Rząd z nową decyzją w sprawie zajęć stacjonarnych w podstawówkach. Jan Wróblewski

Jak złożyć wniosek o zwolnienie z oskładkowania umów cywilno-prawnych?

Zgodnie z wytycznymi ZUS, ruch leży po stronie osób, które wykonują takie umowy. Jeśli chcą skorzystać z takiego wsparcia powinni złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2021 roku za pośrednictwem PUE ZUS czyli Platformy Usług Elektronicznych tej instytucji. Właściwym dokumentem w tym przypadku jest „wniosek o zwolnienie z obowiązku naliczania składek” oznaczony symbolem RZN.

Kiedy złożyć wniosek o zwolnienie z oskładkowania umów cywilno-prawnych?

Jak wspomnieliśmy, taka możliwość istnieje od 1 stycznia. W rzeczywistości mamy na to siedem dni od dnia podpisania umowy zlecenia. Jak podaje ZUS „Wniosek może dotyczyć składek należnych za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r.”

Czy składki objęte zwolnieniem są zapisywane na koncie ZUS?

Niestety, składki na ubezpieczenia społeczne, które zostały objęte takim zwolnieniem, nie będą zapisywane na indywidualnym koncie ubezpieczonego. Niemniej w okresie zwolnienia zarówno zleceniobiorca jak i zgłoszeni do ubezpieczenia członkowie rodziny mogą korzystać z prawa świadczeń opieki zdrowotnej.

Więcej informacji na temat zwolnień ze składek dostępnych jest na stronie ZUS.

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!