Ubezpieczyciel zmienia definicję Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej

Po interwencji szefa UOKiK jeden z ubezpieczycieli zmieni definicję Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM) oraz „Pobytu na OIOM”. Od teraz w taki sam sposób mają być kwalifikowane zdarzenia, które skutkowały intensywną opieką medyczną na innych oddziałach takich jak Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej. Towarzystwo będzie musiało rozpatrzyć wypłatę świadczeń odrzuconych z tego powodu od 2018 roku. 

Ubezpieczyciel zmienia definicję Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 lipca 2021

Czy Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej to OIOM?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się niedawno skargą na odmowę wypłaty świadczenia przez Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Jak się okazało, klient tej firmy wykupił ubezpieczenie, które obejmowało m.in. pobyt na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Problem pojawił się wówczas, gdy z dokumentacji konsumenta wynikało, że przebywał on na Oddziale Intensywnej Opieki… Kardiologicznej. 

Pobyt na OIOM a ubezpieczenie

Konsument zwrócił uwagę, że znalazł się na wydzielonej sali opieki kardiologicznej, wyposażonej w sprzęt, który monitorował podstawowe czynności życiowe i znajdował się pod opieką lekarzy specjalistów intensywnej terapii, a prawidłowość i ciągłość postępowania zapewniali anestezjolodzy. 

UOKiK zauważył, że rzeczywiście „w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) Compensa przewidywała wymóg, aby ubezpieczony pozostawał pod stałą opieką specjalistów anestezjologów i intensywnej terapii oraz nie przebywał na oddziale kardiologicznym, neurologicznym lub diabetologicznym”.

Pułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoPułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoMikołaj Frączak

Kiedy ubezpieczenie za pobyt na OIOM?

Taki zapis wzbudził zastrzeżenia UOKiK, który zwrócił uwagę, że takie definicje wyłączają spod ochrony, wiele osób, które, choć znalazły się w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, zagrażającej życiu, trafili do leczenia na oddziale specjalistycznym, co pomijało pobyt na OIOM.

Jak wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny - coraz częściej przyjmowana procedura ratowania życia zakłada praktykę, zgodnie z którą pacjent, który np. wcześniej chorował na serce, w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia od razu kierowany jest na oddział kardiologiczny w szpitalu i poddawany tam intensywnej terapii kardiologicznej. Bardzo ważne jest zatem, aby pacjent jak najszybciej trafił w ręce specjalistów w danej dziedzinie, którzy mają wiedzę i odpowiedni sprzęt, aby uratować mu życie”.

Nieprecyzyjny zapis w OWU

Urząd po analizie zapisu zaapelował do towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianę zapisów w definicjach. Po uzgodnieniach z regulatorem Compensa przedstawiła nowe zapisy, które w ocenie urzędu nie narzucają już zapisów wyłączających część pacjentów, którzy zostali poddani intensywnej terapii, jednak na oddziałach – kardiologicznym, neurologicznym czy diabetologicznym. 

Spółka zmieni definicje zawarte w OWU najpóźniej do końca tego roku, a już teraz będzie rozpatrywać wnioski o wypłatę świadczeń zgodnie z nowym brzmieniem” – zaznaczył UOKiK. Ponadto ma rozpatrzyć wnioski odrzucone z powodu zakwestionowanego zapisu od 1 stycznia 2018 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!