Koniec naciągania na pokazach handlowych?

Wyroby medyczne nie będą mogły być sprzedawane poza lokalem firmy, a płatności nie będą przyjmowane przed upływem terminu na odstąpienie od umowy. Takie rozwiązanie chce do systemu prawnego wprowadzić UOKiK, który przygotował już stosowny projekt nowych przepisów. Celem jest zakończenie procederu naciągania na pokazach handlowych.

Koniec naciągania na pokazach handlowych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 czerwca 2021

Pokazy handlowe – skargi 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów każdego roku otrzymuje setki skarg związanych z nieuczciwymi praktykami, jakie mają być stosowane w czasie pokazów handlowych. Organizowane są one w przeróżnych miejscach. Często są to lokalne hotele, do których zapraszane są osoby z określonej kategorii wiekowej, np. seniorzy. Takie pokazy są prowadzone także w sanatoriach podczas turnusów oraz wycieczek. 

Organizatorzy takich pokazów niechętnie rezygnują z zarobku, a na spotkania prezentujące swoją ofertę zapraszali nawet w czasie obostrzeń związanych z pandemią.

Pokazy handlowe – kto najczęściej jest zapraszany?

Jak wynika z obserwacji UOKiK, najczęściej na takie pokazy zapraszane są osoby starsze, które należy traktować jako szczególnie wrażliwą grupę konsumentów. Zwykle dają namówić na spotkanie pod pretekstem bezpłatnych badań, prelekcji o zdrowym odżywianiu czy voucherami z rabatami do hoteli. W ostatnim czasie szczególnie modną „przynętą” są gratisowe pulsoksymetry, które na rynku można kupić już za kilkadziesiąt złotych. 

Zaproszenie na pokaz handlowy często wprowadza w błąd

Telemarketerzy dzwoniący do potencjalnych uczestników spotkania z zaproszeniem, bardzo często nie informują o tym, że takie wydarzenie będzie miało handlowy charakter. Już w trakcie pokazu okazuje się, że w trakcie jego trwania można kupić drogie garnki, pościel, artykuły AGD oraz przeróżne urządzenia i usługi, mające poprawiać komfort życia (maty, masażery, abonamenty medyczne). 

Nowe uprawnienia UOKiK. Urząd nałoży karę za geoblokowanieNowe uprawnienia UOKiK. Urząd nałoży karę za geoblokowanieMikołaj Frączak

UOKiK a nieuczciwe pokazy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny zaznacza w komunikacie, że instytucja regularnie ostrzega konsumentów przed przeróżnymi pułapkami, jakie mogą czyhać na nich podczas tego typu wydarzeń oraz edukuje na temat praw konsumenta. - Widzimy jednak, że potrzeba także zmian prawnych, które w systemowy sposób wyeliminują z rynku dużą część nieprawidłowości i ochronią konsumentów, szczególnie seniorów, przed nieuczciwymi praktykami”– mówi prezes UOKiK

UOKiK a nieuczciwe pokazy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt ustawy, która ureguluje wiele niejasnych kwestii dotyczących pokazów handlowych. Propozycja już znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Wpisano w nią cztery zmiany legislacyjne:

Zakaz świadczenia usług finansowych podczas pokazów czy wycieczek

Pierwszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zakazu świadczenia usług finansowych podczas pokazów, czy wycieczek. Problem pojawia się wówczas, gdy osoba niedysponująca gotówką, czy oszczędnościami w banku jest namawiana, a nawet zmuszana do zaciągnięcia pożyczki niezbędnej do przeprowadzenia transakcji podczas spotkania.

Niestety, jak zauważa UOKiK, wielu klientów nie jest świadomych tego, jaką umowę podpisuje i często popada w poważne kłopoty. Zgodnie z proponowanymi przepisami umowa o świadczenie usług finansowych zawarta podczas pokazu czy wycieczki byłaby nieważna z mocy prawa” – wyjaśnia UOKiK

Zmiany w płatnościach za towary podczas pokazów

Kolejny proponowany przepis ma być najwyraźniej dodatkowym zabezpieczeniem praw konsumenta. UOKiK postuluje bowiem wprowadzenie zakazu płatności przed upływem terminu, jaki konsument ma na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem sprzedawcy. 

W opinii UOKiK Pozwoli to skutecznie ograniczyć ryzyko strat finansowych po stronie konsumentów i umożliwi im podjęcie świadomej decyzji o zakupie. Często organizator pokazu nie informuje uczestników, że mogą odstąpić od umowy w ciągu 14 dni, a nawet jeśli to zrobią — to trudno im odzyskać pieniądze”.

Zmiany w umowach o świadczenie usług zdrowotnych

Na podstawie doświadczeń związanych z pokazami, UOKiK chce wprowadzić prawo konsumenta do odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych. Chodzi o te kontrakty, które są zawierane poza lokalem lub np. przez telefon. Urząd ma tutaj na myśli głównie umowy, które dotyczą abonamentów, czy pakietów medycznych, jakie dość często zawierane są na pokazach. 

Jak zauważa UOKiK wartość tego typu pakietów, często przekracza sumę kilkunastu tysięcy złotych, a to ogromne obciążenie dla seniorów utrzymujących się emerytury, czy renty. 

Zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy

Ostatnia zmiana, jaką w swoim projekcie postuluje UOKiK, dotyczy wprowadzenia zakazu sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem firmy. Według urzędu przepis będzie oznaczał skuteczniejszą ochronę konsumentów, a przede wszystkim seniorów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!