Czy i kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży

Zakaz sprzedaży alkoholu nieletnim albo broni osobie bez zezwolenia. To niektóre z sytuacji, gdy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru. Ale czy tylko?

Czy i kiedy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 lutego 2019

Przedsiębiorca może prowadzić swój biznes w sposób jak najbardziej dowolny. Oczywiście o ile nie narusza praw innych osób i obowiązujących przepisów. Czy w związku z tym przedsiębiorca może odmówić sprzedaży towaru?

W porównaniu np. do administracji publicznej, przedsiębiorca nie musi podawać podstawy prawnej, dla której określone działania wykonuje. Warto jednak wiedzieć, że nie oznacza to, że każda decyzja biznesowa nie pozostanie bez skutków dla jego biznesu. Dobrze pamiętać, że przedsiębiorca zawiera transakcje nie tylko z konsumentami, ale i z innymi przedsiębiorcami. W uzasadnionych wypadkach jego poczynania są kontrolowane nie tylko przez ustawę o ochronie praw konsumentów, ale przede wszystkim przez Kodeks cywilny.

Czy przedsiębiorca może odmówić sprzedaży? 

Kodeks wykroczeń w art 135 wskazuje "kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny". Przepis ten powstał w czasach gdy konieczne było chronienie przed tzw. sprzedaż spod lady.

Sprawdź także:

Przepis ten wskazuje, że towaru nie można ukrywać, a odmowa sprzedaży możliwa jest tylko wtedy, gdy mamy ku temu wyraźny powód. I co ważne, odnosi się to do towaru, który jest sprzedawany, a nie umieszczony w sklepie jako dekoracja. Stąd towar, który nie jest wystawiony do sprzedaży powinien być wyraźnie oznaczony.

Do "ukrywania towaru" mamy do czynienia, gdy klient nie jest świadomy, że określony towar się w sklepie znajduje.

Czy przedsiębiorca odmawiający sprzedaży towaru łamie prawo?

Jeśli przedsiębiorca odmówi sprzedaży i ma ku temu wyraźny powód,nie łamie prawa. Z takim uzasadnionym powodem mamy do czynienia w przypadku:

  • odmowy sprzedaży alkoholu nieletniemu 
  • odmowa sprzedaży leku na receptę jeśli takiej recepty nie posiadamy 
  • odmowa sprzedaży broni osobie, która nie ma zezwolenia 

Prawo wskazuje jednak, że odmowa jest wykroczeniem, jeśli jest nieuzasadniona, a nie w przypadku, gdy prawo nie zezwala na taki czyn. Może więc przyjąć, że sprzedawca może odmówić sprzedaży towaru w wielu innych sytuacjach. Może to być np. przypadek gdy sprzedaż towaru mogłaby zagrozić bezpieczeństwu osób i mienia. Przykład? Można np. odmówić sprzedaży niebezpiecznego narzędzia osobie, która jest pod wpływem alkoholu albo takiej, która jest agresywna.

Czy można odmówić obsłużenia klienta?

Sprzedawca ma też prawo nie sprzedać danego towaru, gdy konkretny produkt "odłożył" dla innego klienta. W takiej sytuacji można więc założyć, że została bowiem zawarta umowa przedwstępna sprzedaży rzeczy. W sytuacji spornej to sprzedawca będzie musiał udowodnić, że uzasadnionym była odmowa sprzedaży towaru. 

Zgodnie z zapisami prawa cywilnego, wystawienie przez sprzedawcę towaru z ceną nakazuje zawarcie umowy sprzedaży jeśli druga strona będzie chciała ten towar kupić. Sprzedawca, poza kilkoma wspomnianymi wyjątkami. nie może sprzeciwić się dojściu takiej umowy umowy do skutku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!