Czy mogę zwrócić maskę przeciwpyłową kupioną w sklepie internetowym?

Kupiłam w sklepie internetowym maskę przeciwpyłową. Czy mogę ją zwrócić? Sklep odmawia przyjęcia towaru argumentując, że jest to środek ochrony osobistej, który ma bezpośredni kontakt z twarzą. Czy sklep ma rację i czy nie mogę zwrócić maski przeciwpyłowej?

Czy mogę zwrócić maskę przeciwpyłową kupioną w sklepie internetowym?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 18 lutego 2019

Wyjątek od prawa odstąpienia od umowy, na który sklep chce się powołać w opisanej sytuacji został uregulowany w art. 38 pkt 5 ustawy o prawach konsumenta. Dotyczy rzeczy dostarczanej w zapieczętowanym opakowaniu, której po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, jeżeli opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu.

Warunkiem możliwości powołania się na ww. wyjątek jest:

  • zapieczętowane opakowanie towaru
  • przerwanie ciągłości takiego zapieczętowanego opakowania przez konsumenta
  • konieczność zapewnienia ochrony zdrowia ze względów higienicznych

Jeżeli zatem opakowanie maski było zapieczętowane w sposób zapewniający ochronę jej właściwości higienicznych, wówczas rzeczywiście sklep internetowy może odmówić Pani prawa odstąpienia od umowy.

Jeżeli natomiast opakowanie maski nie było dodatkowo zabezpieczone przed otwarciem (zapieczętowane), otworzenie opakowania i przymierzenie maski przez konsumenta nie będzie stanowiło podstawy do odmówienia mu prawa odstąpienia od umowy.

Jeśli sklep chce korzystać z wyjątku z art. 38 pkt 5 ustawy, powinien dodatkowe zapieczętować maskę w taki sposób, aby w razie otwarcia opakowania widoczne było przerwanie jego ciągłości, np. staranne zafoliowanie. Przymierzenia maski nie będzie można uznać za korzystanie w sposób wykraczający poza konieczny do stwierdzenia charakteru, cech i funkcjonowania rzeczy, prowadzącego do zmniejszenia wartości rzeczy, za którą konsument ponosiłby odpowiedzialność na podstawie art. 34 ust. 4 ustawy. Zgodnie z podanymi przez Panią informacjami, nie doszło do zmniejszenia wartości maski, a ponadto jej przymierzenie nie wykracza poza prawidłowy sposób sprawdzenia właściwości towaru.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!