Reklamacja drona. Ile mam czasu na złożenie reklamacji?

W grudniu 2017 roku kupiłem drona w sklepie internetowym w grudniu. Dokumentem potwierdzającym zakup jest paragon. W marcu 2018 roku poinformowałem sklep za pośrednictwem e-mail, że dron jest niesprawny. Przesyłkę z dronem dostarczyłem w listopadzie 2018 roku. Sklep odmawia uznania reklamacji ze względu na długi okres od stwierdzenia niezgodności do złożenia reklamacji. Czy sklep ma rację?

Reklamacja drona. Ile mam czasu na złożenie reklamacji?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 19 lutego 2019

Opisany przez Pana okres kilku miesięcy pomiędzy przesłaniem informacji o wadliwości zakupionego towaru a jego odesłaniem nie może stanowić podstawy do odmówienia uwzględnienia żądania kupującego.

Zgodnie z art. 568 § 1 Kodeksu cywilnego sprzedawca opowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem 2 lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. W § 2 wyżej wymienionego przepisu przewidziany został roczny termin przedawnienia roszczenia o wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad, licząc od dnia stwierdzenia wady.

W przypadku, gdy kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem wspomnianego wyżej terminu 2 lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Kupujący ma dwa lata na stwierdzenie wady oraz rok od stwierdzenia wady na realizację uprawnienia z tytułu rękojmi. Może to łącznie dać nawet 3 lata na złożenie oświadczenia reklamacyjnego, jeżeli kupujący stwierdziłby wadę ostatniego dnia 2-letniego terminu przewidzianego na stwierdzenie wady, liczonego do dnia wydania mu rzeczy.

Ponieważ nie zostały w ustawie wskazane żadne terminy dotyczące okresu, w którym od przesłania oświadczenia – w tym przypadku drogą mailową – kupujący powinien odesłać wadliwy towar, będą miały zastosowanie terminy przedawnienia z art. 568 § 2 – rok od stwierdzenia wady + ewentualny czas upływu 2-letniego terminu uprawnień z tytułu rękojmi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!