Czy sklep może dokonać zwrotu na kartę podarunkową?

Korzystasz z gwarancji i dokonujesz zwrotu towaru. Oczekujesz, że otrzymasz od sprzedawcy gotówkę. Jednak ten informuje, że zamiast pieniędzy dostaniesz zwrot na kartę podarunkową. Czy to legalne?

Czy sklep może dokonać zwrotu na kartę podarunkową?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 maja 2019

Każdy sklep może mieć swój własny regulamin zwrotów. O ile gwarancja na towar jest dobrowolna (więcej o tym przeczytasz w naszym dziale dotyczącym reklamacji i gwarancji), sprzedawca zobowiązany jest do realizacji zwrotu na podstawie rękojmi.

Czytaj: Co to jest rękojmia?

W rzeczonym regulaminie zwrotów sklep może napisać, że zwrotu za towar, którego nie chcemy lub który jest wadliwy można dokonać wyłącznie na kartę podarunkową. Czy zwrot na kartę podarunkową jest legalny?

Zwrot towaru

Wyobraźmy sobie sytuację, że oddajesz towar do sklepu w ramach gwarancji. Gwarancja jest przyjęta, sklep bierze na siebie całą winę. Ty możesz wymienić produkt na inny albo dostać gotówkę. W praktyce jednak sklep zawiera w regulaminie zapis, że zwrot nastąpi na kartę podarunkową.

Sprzedawcy czasem nakazują nawet, by kupujący wybrał sobie towar o tej samej wartości. Jednak Kodeks cywilny zakłada, że zwrot świadczeń po odstąpieniu od umowy musi być dokonany w takim sam sposób, jak przy zawieraniu umowy.

Innymi słowy, jeśli zapłacimy za produkt gotówką albo kartą płatniczą to powinniśmy otrzymać zwrot pieniędzy w ten sam sposób. W praktyce jednak nie zawsze tak będzie. Sklep nie ma prawa dokonać zwrotu na kartę podarunkowa w przypadku składania przez nas reklamacji. Jeśli towar zwracamy (bo nam się np. nie podoba), sklep może (jest to legalne) oddać nam pieniądze na kartę podarunkową. 

Zwroty na kartę podarunkową „upodobały sobie” duże sieci takie jak H &M, Reserved czy House. Zwrotami na kartę podarunkową objęte są głównie rzeczy po rabacie.

Sklep chce zwrócić pieniądze na kartę podarunkową przy reklamacji? Co zrobić?

  1. Odmów przyjęcia zwrotu na kartę – jeżeli sklep „wymusza zwrot na kartę podarunkową”, napisz w sklepie krótkie oświadczenie, że chcesz dostać gotówkę.
  2. Przekaż do sklepu wezwanie do zapłaty. Wezwij po prostu sprzedawcę, by zwrócił pieniądze w takiej formie, w jakiej dokonaliśmy zapłaty. Wezwanie trzeba wysłać listem poleconym określając termin w jakim sklep powinien przekazać pieniądze.
  3. Sprawa sądowa – w ostateczności możesz wystąpić do sądu. Sklep nie będzie chciał doprowadzić to takiej sytuacji więc pewnie wypłaci gotówkę.

Spotkałeś się z taką sytuacją? Daj nam znać w komentarzu. Podpowiemy, co robić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!