Frankowicze chcą odzyskać pieniądze za spłacone kredyty we frankach

Banki w Polsce od lat były pozywane przez Frankowiczów spłacających swoje kredyty we frankach. Wielu Frankowiczów straciło ogromne sumy pieniędzy, borykając się z nieuczciwymi umowami frankowymi. Sądy dostrzegają wady w umowach kredytów we frankach co doprowadziło do tego, że 99% prawomocnych wyroków w sprawach frankowych w 2023 r. było korzystnych dla Frankowiczów.

Frankowicze chcą odzyskać pieniądze za spłacone kredyty we frankach
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 12 lutego 2024

Artykuł partnera

Rosnąca presja na banki ze strony byłych Frankowiczów

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost świadomości także wśród osób, które spłaciły swoje kredyty we frankach szwajcarskich, co do możliwości dochodzenia swoich praw w sądach. Dotychczas banki mogły odetchnąć z ulgą, widząc, że tylko niewielki odsetek takich spraw trafia do sądów. Obecnie jednak Frankowicze ze spłaconymi kredytami we frankach wiedzą już, że też mogą odzyskać od banków gigantyczne kwoty i coraz chętniej składają pozwy.

Jak podają eksperci portalu dla Frankowiczów https://chf24.pl/ rok 2024 zapowiada się jako moment przełomowy, w którym znacznie więcej byłych kredytobiorców może zdecydować się na kwestionowanie nieuczciwych praktyk bankowych.

Zdaniem Związku Banków Polskich, do tej pory jedynie 10-15% pozwów dotyczyło spłaconych kredytów, ale rosnąca świadomość i spektakularne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogą znacząco zmienić tę proporcję. Banki, które do tej pory zakładały, że rezerwy na ryzyko prawne wystarczą na pokrycie zobowiązań związanych z aktywnymi kredytami, mogą potrzebować dodatkowych środków na pokrycie roszczeń od byłych kredytobiorców.

Banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne

Do końca 2023 roku banki zwiększyły swoje rezerwy prawne do kwoty około 65 mld zł, przygotowując się na pokrycie kosztów związanych z przegranymi procesami z kredytobiorcami frankowymi.

Największe rezerwy zawiązały banki takie jak PKO BP, mBank, czy Bank Millennium, zabezpieczając się na wypadek niekorzystnych wyroków sądowych. Wskaźnik pokrycia rezerwami portfela czynnych kredytów we franku w niektórych bankach osiągnął poziom 100-105%, co świadczy o zabezpieczeniu finansowym na wypłaty dla posiadaczy aktywnych kredytów.

Jednakże, pomimo tych działań, banki mogą nie być w pełni przygotowane na fale pozwów od osób, które spłaciły swoje zobowiązania kredytowe, a które obecnie coraz częściej rozważają podjęcie kroków prawnych w celu odzyskania nienależnie pobranych środków.

srcset=

Prognozy na przyszłość: większa liczba pozwów i wyzwania dla banków

Rok 2024 przyniesie bankom nowe wyzwania, gdyż oczekuje się wzrostu liczby pozwów zarówno od obecnych, jak i byłych posiadaczy kredytów we frankach. Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które stoją po stronie konsumentów, mogą zachęcić więcej osób do dochodzenia swoich praw. Banki, które do tej pory skupiały się na zabezpieczeniu środków na pokrycie roszczeń związanych z czynnymi kredytami, będą musiały przemyśleć swoje strategie i zwiększyć rezerwy także na ewentualne wypłaty dla byłych kredytobiorców.

Mimo rekordowych zysków, generowanych przez sektor bankowy w Polsce w 2023 roku, z najnowszych analiz wynika, że banki będą kontynuować zwiększanie rezerw na frankowe kredyty. Dziewięć największych banków na GPW odnotowało zysk netto na poziomie około 28 miliardów złotych, z PKO BP i PEKAO SA na czele, osiągając odpowiednio 6,58 i 6,5 miliarda złotych zysku netto. Pomimo tych imponujących wyników, analitycy przewidują, że 2024 rok przyniesie podobne zyski, z prognozowanym zyskiem netto sektora pomiędzy 25 a 34 miliardami złotych. Jednakże, pomimo planów dalszego zwiększania rezerw, które mają osiągnąć łącznie około 80 miliardów złotych, banki nie doceniają rosnącej liczby pozwów sądowych od eks-Frankowiczów. Koniec 2023 roku przyniósł 155 tysięcy spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych, z ogólnej liczby około 700 tysięcy zawartych umów. W obliczu ostatnich orzeczeń TSUE, oczekuje się przyspieszenia liczby nowych spraw w sądach, co może zmusić banki do przewartościowania swojej strategii wobec zarówno aktywnych, jak i spłaconych umów frankowych.

Autor: Michał Augustynowicz / Redaktor portalu CHF24.PL

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!