Wyjaśnienie treści umowy

W tym artykule dowiesz się, czy klient ma prawo zażądać od sprzedawcy, aby ten dodatkowo wyjaśnił mu poszczególne znaczenie treści umowy oraz kiedy sprzedawca powinien to wykonać.

Umowa sprzedaży

Art. 5461 kodeksu cywilnego

...

§ 4. Na żądanie kupującego sprzedawca jest obowiązany wyjaśnić znaczenie poszczególnych postanowień umowy.

...

 

Klient ma prawo zażądać od sprzedawcy zarówno przed jak i po zwarciu umowy sprzedaży, aby ten wyjaśnił mu poszczególne znaczenie  treści umowy. Wyjaśnienie poszczególnych części umowy  powinno być jasne i dostosowane do możliwości  odbiorczych konsumenta. Żądanie wyjaśnienia znaczenia poszczególnych postanowień umowy jest uprawnieniem (a nie obowiązkiem ) kupującego, z którego może (ale nie musi) on skorzystać.

Żądanie wyjaśnienia treści umowy może zostać wyrażone przed jej zawarciem albo po sfinalizowaniu transakcji kupna.

Cześć informacji sprzedawca ma obowiązek przekazać kupującemu — zgodnie z  art 8- jeszcze przed zawarciem umowy.

Jeśli jednak kupujący zechce uzyskać jakieś dodatkowe wyjaśnienia, ten przepis mu to umożliwia.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!